Louis Pasteur, Gerçek Bir Allah ve Bilim Adamı

Günümüz seküler hakimiyetinde sık sık şuna benzer argümanlar duyabilirsiniz; ” Din ve bilim farklı alanlardır. Allah sadece bir inançtır. Bir bilim adamı eski ilkel din ve Allah inançlarına aldanamaz vb. Ancak insanlığın bugüne gelmesinde büyük emekleri olan bilim adamları hep birer Allah adamıydılar geçmişte, söz gelimi Louis Pasteur.

 

Louis Pasteur ” Hayat hayattan gelir” ünlü sözünün sahibi ve ve özellikle kimya ve canlı kimyada bilimin gelişmesine ciddi katkıları olmuş bir bilim insanıdır. Gelin bu harikulade insanı daha yakından tanıyalım.

 

Pasteur, stereo kimya alanını ( moleküllerin yapısının üç boyutlu olarak incelendiği bilim dalıdır) başlatan bilim insanıdır. Organik moleküllerin ayna görüntüsü şeklinde var olabileceğini göstermiştir. Fermentasyonun temelini keşfetmiş ve şarap ve biranın bozulmasını önlemenin bir yolunu bulmuştur. İpek böceklerinin iki hastalığını tanımlamış ve sağlıklı ipek böceklerini hastalıklı olanlardan ayırmak için yöntemler geliştirmiştir, böylece Fransız ipek endüstrisini kurtarmıştır.

Pasteur, birçok hastalığın bakteriyel temelini göstermiş ve sorumlu organizmaları tanımaya yardımcı olmuştur. Antiseptik uygulamaları tanıtarak enfeksiyon kontrolünü geliştirmeye yardımcı olmuştur. Diğer önemli katkıda bulunanlar Alman bilim insanı Robert Koch ve İngiliz hekim Edward Lister’dir.

Antraks ve viral hastalık kuduz için ilk aşısını geliştirmiştir. Bu başarı dünya çapında ödüller kazandırmıştır.

Kendi Kendine Oluşum İnancını Yoketmesi

 

Belki de Pasteur’ün en ünlü başarısı spontan jenerasyonu ( Yani kendi kendine hayata gelme inancı, Pasteurun yaşadığı yüzyılda hayatın nasıl başladığı ile ilgili sorulara dönemin cahil bilim anlayışı içerisinde et, çöp vb kalıntılardan canlıların kendi kendine oluştuğu gibi bir inanç yerleşmeye başlamıştı. Pasteur yaptığı deneylerle bunun böyle olmadığını göstermiştir)  çürütmesidir. Kaynatılmış et suyunu kuğu boyunlu şişelere koyarak, şişelerin ağzındaki kuğu boyunları sayesinde toz ve mikropların içeri girmesini önleyerek, et suyunun içinde hiçbir şeyin büyümediğini kanıtlamıştır. Spontan jenerasyon gerçekleşmemiştir. (Acaba 500 milyon yıl beklemiş olsaydı gerçekleşebilir miydi? Orjinal yazının yazarı burada tesadüflerin başlattığı hayat anlayışına inananlar ile dalga geçmektedir ÇN)

Peki, bu dahi hangi çevreden ortaya çıktı?

Pasteur, yoksul bir ailenin çocuğu olarak 27 Aralık 1822’de Dole, Fransa’da doğdu. Babası bir tabakçıydı. Eğitime değer veriyorlardı ve kendilerine verebilecekleri en iyi okullara gitmesi için destek buldular. Pasteur resim yapmayı ve çizmeyi seviyordu ve yıllarca derslerine önem vermedi. Sanatın ona para kazandırmayacağını anlayınca kimya alanına geçti.

Başarılı bir öğrenci değildi, ama zihnini koyduğunda çok çalışıyordu. İstediği okula girebilmek için gereken sınava üç kez girmesi gerekti. Daha sonraki yıllarda başarısını azmine bağladı. Ayrıca, mentörler bulmada iyiydi. Zorlu bilimsel problemleri cesaretle ele alarak kıdemli bilim adamlarının etkisini kazandı.

Pasteur’un erken dönem araştırmaları tamamen kendi finansmanıyla gerçekleştirilmiştir. Eşi Marie, çalışmalarını aktif olarak desteklemiş ve laboratuvarda onun yardımcısı ve destekçisi olarak hareket etmiştir. Birlikte beş çocukları oldu ve üç tanesi öldü.

 

Pasteur yaptığı çalışmalarla canlılığının kökeninin ancak Allah olabileceğini anlamış ve şu özlü sözü söylemiştir. ” Az bilim insanı Allah bilgisinden edebilir ancak yeteri kadar bilim insanı Allaha yöneltir”

Pasteur Enstitüsü

 

Pasteur Ün kazandıkça, daha prestijli kurumlarda araştırma pozisyonlarına girebildi. Sonunda Pasteur Enstitüsü’nü kurmaya yetkin hale geldi. Bu enstitü, hastalık nedenlerinin keşfi ve önlenmesine, özellikle de kuduz hastalığına adanmıştır.

Büyük halk gösterilerinden hoşlanırdı ve risk almadan yapamazdı, ancak her zaman şanslıydı. İpek endüstrisini canlandırmak için İmparator III. Napoleon tarafından terk edilmiş bir mülke erişim izni verildi ve ipek böcekleri hastalıkları hakkında öğrendiklerini kullanarak bir yılda çok karlı hale getirdi.

Antraks aşısının işe yaradığını göstermek için bir koyun sürüsünü ikiye ayırdı ve bir yarısına aşı yaptı. Ardından, bütün sürüye antraks enfeksiyonu olan otlatma alanında otlatmalarına izin verdi; aşılanmış koyunlar hayatta kaldı ve geri kalanları öldü.

Pasteur gerçek ününe kuduz aşısını (hayvanlarda ne kadar başarılı olduğu konusunda raporlar farklılık göstermektedir) kuduzlu bir köpek tarafından yaralanmış bir çocuğa tedavi etmek için kullandığında kavuşmuştur. Çocuk henüz belirtiler geliştirmemişti ve Pasteur risk almaya karar verdi ve hastalığın gelişmesini önlemek için ona aşısını verdi. Aşısını artan dozda birden fazla gün boyunca uyguladı. Çocuk hayatta kaldı ve Pasteur dünya çapında ünlendi. Yine şanslıydı. Çocuk kuduzdan ölmedi ve tedavi de onu öldürmedi. Benzer bir aşı takvimi hala kullanılmaktadır, ancak önemli ölçüde rafine edilmiş ve test edilmiştir.

Pasteur, başkalarının fikirlerini çaldığı ve bazı yöntemlerini yanıltıcı şekilde rapor ettiği suçlamalarına maruz kalmıştır. Açıkça görülüyor ki, Pasteur, önemli bir zekaya sahip, çalışkan bir bilim adamıdır ve çağının bilimini önemli ölçüde ilerletmiştir. Saygıdeğer biri olarak kabul edilmiş ve neredeyse her mevcut ödülü kazanmıştır. Ancak bazen kendi yöntemlerini rapor etmemiş ve atıf yapmadan  fikirleri ödünç almıştır. Örneğin, çocuğa uyguladığı kuduz aşısını hazırlamak için kendi yöntemini değil, bir veterinerin yöntemini kullanmış ve veterinere atıf yapmamıştır.

Bazı doğru suçlamalar vardır. Pasteur ailesine laboratuvar notlarını ölümünden sonra kimseye vermemeleri talimatını vermiştir. Son torunu 1960’larda Pasteur Enstitüsü’ne notları teslim edene kadar bu talimata uymuşlardır. Notlar, en azından bazı suçlamaların doğru olduğunu ortaya koymuştur.

1868’de Pasteur felç geçirdi ve bir tarafı felç olmasına rağmen çalışmaya devam etti, makaleler yazdı ve rakipleriyle bilimsel tartışmalar yürüttü. Tüm bunları laboratuvar yardımcıları, bazıları kendi başlarına ünlü bilim adamları olan kişilerin yardımıyla gerçekleştirdi. Sonunda, daha fazla felç ve üremi onun hayatına son verdi ve 27 Eylül 1896’da öldü. Sevgiyle hatırlanan iyi bir insan olmalıydı. Son haftaları, aile, arkadaşlar, bilim adamları ve meslektaşlarının ziyaretleriyle doluydu. Öğrencileri sırayla yanında oturuyordu.

Sanırım Pasteur, yaptıklarının bazılarının yanlış olduğunu biliyordu ve ifşa edilmek istemiyordu. Ancak çağdaşlarından birinin dediği gibi, o pratik bir Katolikti. Son rahatsızlığı sırasında son ayinleri alarak ve haç tutarak öldüğüne göre, Tanrı’dan merhamet dilemiş olduğunu gösteriyor.

O, bilim adamlarının en iyi ve en kötü özelliklerini temsil eder – inanılmaz keşifler, büyük anlayış ve verimlilik, deneysel test ve doğrulama ısrarı ve herhangi bir maliyetle başarıya duyulan arzu.

“Hayat Sadece Hayattan Gelir”

 

Pasteur Fransızca yazdı ve çalışmalarının çok azı çevrildi. Ancak ona İngilizce olarak atfedilen alıntılar, okuduklarımdan dolayı muhtemelen doğrudur. Onları okumak,  büyük bir bilim adamının zihnine ve kalbine geri götürüyor beni.

“Büyük problemler şimdi ele alınıyor, her düşünen adamı merakta bırakıyor; insan ırklarının birliği veya çoğaltılması; insanın bin yıl veya bin yüzyıl önce yaratılması; türlerin sabitliği veya bir türün yavaş ve ilerleyici olarak diğer bir türe dönüşümü;

maddenin sonsuzluğu;

Tanrı fikri gereksizdir:

Bunlar insanlığın günümüzde tartıştığı sorulardan bazılarıdır. ”

“Aklın en büyük bozukluğu, bir şeyin böyle olmasını istediğimiz için ona inanmaktır.”

“Hayır, mikroskobik varlıkların kendi benzerleri olan ebeveynleri olmadan dünyaya geldikleri bir durum bilinmemektedir. Bunu iddia edenler yanıltıldı, kötü yönetilen deneylerle, ya fark etmedikleri ya da nasıl kaçınacaklarını bilmedikleri hatalarla bozulmuşlardır. ”

“Hayat sadece hayattan gelir.”

“Dili ödünç alanlarda, bilimin anlaşılmasının var olduğu varsayılmamalıdır.”

“Az bir bilim sizi Tanrı’dan uzaklaştırır ama daha fazlası sizi Ona yaklaştırır.”

“Her insan hayatı boyunca , Tanrısına bakar, hayatına bakar, nasıl hatırlanacağını merak eder.”

Amin.

Kaynaklar: Berche, Patrick. “Louis Pasteur, from crystals of life to vaccination.” Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon 18 (2012): 1-6. Cavaillon, Jean-Marc ve Sandra Legout. 2022. “Louis Pasteur: Mit ve Gerçek Arasında” Biomolecules 12, no. 4: 596. https://doi.org/10.3390/biom12040596 Kendall A. Smith. “Louis Pasteur, Immunolojinin Babası mı?” Frontiers in Immunology 2012; 3: 68.

 

Bu çeviri yazı adresinden ingilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Simdi Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlıyorsunuz (6) Goz ve Gorme Mucizesi

Gorme duyunuzu kaç paraya satardınız ? Soz gelimi sol gözünüze 2 milyon dolarlık bir teklif …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir