Koronavirüsü Tedavi Eden İlaç- Dexamethasone

Korona virüs bir süre önce hayatımıza girdi ve belli bir süre daha gündemi oyalayacak gibi duruyor. Çok bulaşıcı bir virüs olması hasebiyle tüm dünyada birkaç aykırı ülke hariç ciddi anlamda önlem ve tedavi yöntemi bulma çabaları devam ediyor. Tedavi yada aşıya yönelik çabalar kadar yalan yanlış her bilginin haberleştirilmesi de okuyucunun motivasyonunu bozmakta. Genelde birbirini takip eden birbirlerinden alıntı yapıldığı çok aşikar olan haberlerin kalite düzeyleri de okuyucunun beklentilerini karşılayamamakta. Bu sebepten ötürü ben genelde koronavirüs özelinde dış basının özgün haberlerini çevirmeyi devam ettiriyorum. Aşağıda okuyabileceğiniz haberide https://www.dailymail.co.uk/news/article-8426487/Biggest-coronavirus-breakthrough-5-steroid-dexamethasone-reduces-risk-death-third.html  adresinden direkt aldım.

 

İngiltere’den bugün gelen haber koronavirüse yönelik geliştirilen tedavilerden bir tanesi. Bizzat İngiliz başbakan Boris Johnson tarafından özel bir haber şeklinde duyurulan bilgi ise Oxford Üniversitesi bilim adamlarının üzerinde çalıştığı Dexamethasone isimli ilacın özellikle solunum desteğine ihtiyaç duyan hastalarda ciddi bir faydasının olduğu bilgisi idi. Buna göre maliyeti sadece 5 GBP yani yaklaşık 40 TL olan ve özellikle romatoid artrit, ve kronik ülser gibi hastalıklarda kullanılan bu ilacın yoğun bakımdaki hastaların %35’nin tedavi ettiği iddia ediliyor. Habere dayanarak Korona virüsü tedavi eden bu ilac ile ilgili şu başlıkları verebiliriz;

 

  • İlaç aslında çoktandır bilinen bir bileşen ancak daha önce Oxford Üniversitesi hariç ilaç ile ilgili çalışma yapan bir kuruluş yoktu.
  • İlac doğrudan virüsü yok eden yada etkisizleştiren bir mekanizmaya sahip değil. Daha çok İnflamasyonun etkilerini ve şiddetini düşüren bir ilaç. İnflamasyonun hızının düşmesi ise hastanın nefes alıp verme kalitesini arttırıp ölüm oranlarını düşürmektedir.
  • İlacın ne tarz yan etkilere sahip olduğu yada olabileceği ile alakalı çok fazla detay olmasa da zaten hali hazırda solunum ihtiyacı çeken hastalar üzerinde kullanıldığı için yan etkiler görece düşük bir endişe kaynağı.
  • Günde tek tablet alınarak kullanılabilecek.

 

Bilindiği üzere Korona virüs hastaları genelde inflamasyon nedeniyle nefes alıp verme zorluğu yaşamakta. Bu ilac bir bağışıklık yanıtı olan Akut İnflamasyonu azaltarak hastanın nefes alıp verme kalitesinin makul seviyelerde kalmasına sebep oluyor. Böylelikle  bağışıklık sistemi işini yapıp virüsü yok ederken nefes alıp verme kalitesi korunan vücut çok ciddi bir zarar görmeden hastalığı yenmiş oluyor.

 

Bu çalışmanın ardından anti-inflamatif ilaçlara yönelik çalışmaların hızlanacağı varsayılabilir.

 

 

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yaraticiyi Gozyasinizda Gormek

Sitemizde sik sik yaratilisin kanıtlarına dair yazılar paylaşmaktayız. Bugun bu yazılara Gozyasi mucizesi ile devam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir