Evrimcilerin Tesaduf Kelimesini Manipule Etmeleri- Evrimcilerin Yeni Manipülasyonu

Evrimcilerin ve Evrim Ağacı Sitesinin Tesadüf Kelimesi Icin Yaptiklari Kelime Oyunlari

Evrimcilerin tesadüf kelimesini egip bukebilmek icin girdikleri değişik sekiller borsa da yapanın aleyhine 24 yillik hapis cezasına mal olan manipülasyon sucudur. 

Turkiyede evrimin natüralist bir yorumunu bir yerlerden destek aldigi aşikar bir kurum olan evrimagaci isimli müphem olusum üstlenmiştir. Müphem diyorum cunku kendine Turkiyenin Bilim Sitesi! adini veren bu site kesinlikle bir bilim sitesi samimiyetine sahip degildir. Burada samimiyetten kastim verilerin dürüst bir sekilde eğilip bükülmeden haberlestirilmesi ve yorumların bir imanın, inancın son üretimi olarak cikmasidir. 

Daha once bir kaç kez sahtekarliklarini gösterdiğim bu site aslında elinize alabileceğiniz her yazıda ayni iğrenç performansa sahiptir. Bu samimiyetsiz, gerceklerle oynayan sitenin bunu yaparken en büyük gucu genel olarak Turk halkinin bir bilim okuma altyapisinin olmamasidir. Ozellikle bizim halkımız bir okuma altyapısına sahip degildir, bu nedenden oturu kendine samimi gelebilecek, yada reklamı bol yapilmis kisi yada kuruluşların kendisine verdigi sözde bilgilerin doğruluğunu hiç sorgulamaz. Soz gelimi Turkiyede tum dünyaya ibret olması gereken bir Celal Sengorizm gercegi vardır. Bu adam kendi alanı olan Jeolojide bile, herkesin acikca bildigi Daglarin depremlerin etkisini azalttigi gercegini kendi ideolojisine uygun olmadigi icin reddetmiş ve bu sekilde promosyonunu yapmistir. Bu konuda ideolojisini korumak icin yaptıgı bu manipülasyon nedeniyle rezil olmasina ragmen hala saygın bir bilim adamı gibi TV lere cikiyor internette videoları paylasiliyor. 

Celal Sengor gibi bilim sosu ile bir yerlerden destek aldigi aşikar ateistler karsilarinda kimse olmayınca meydana Bos bulup kendi alanlarinda bile acikca yalan söylemektedirler. Celal Sengor geçtiğimiz yıllarda bir kuran mucizesi olan Daglarin depremleri etkisini azaltma kapasitesini ve becerisini yalan söyleyerek tam tersi bir sekilde aciklayip kuranın bir hatası olarak göstermiş ve binlerce jeologuda kendine güldürmüştür. Turk ateizminin kanıtsiz kalınca neler yapabileceğini göstermesi acısından manidar bir durum…

Bunun gibi özellikle son yıllarda evrimagaci isimli site Turkiyede ki Celal Sengor gibi sisirilmis ve milletin önüne bilim kisvesiyle oturtulmuş bir sitedir. Bu site ve onun başyazarı naturalisme iman eden kisilerden iştigaldir ve acikcasi bunu söylemektende çekinmezler. 

Bu yazıda evrimagaci sitesinin ve onun ana yazarının evrimin inandiriciligini arttırmak icin “Tesaduf” kelimesini nasıl edip buktugunu ve sizlere nasıl durustce evrimin temel hammaddesinin tesadüflerle geldigi gercegini söylemediğini göstereceğim. 

Oncelikle ben evrim derken ne kastediyorum ve onlar Evrim derken ne kastediyor bunu kısaca animsayalim; 

  • Ben ve benim gibi dusunen, yaratilisin kanitlarinin su götürmez oldugunu goren kisiler evrim derken kucuk degisimlerden, bakterilerin virüslerin geçirdikleri mutasyonlar ile farklı özelliklere sahip olmasından, domateslerin renk varyasyonlarının oluşmasından kopek turlerinin etkileyici çokluğundan vb. Bahsetmekteyiz neyden bahsetmemekte yada ima etmemekteyiz ? Hayatin kökenin ve başlıca etkileyici büyük degisimlerinin ( ilk hücre, çok hucrelilige geçiş, yeni turlerin oluşması, iskelet sisteminin olusmasi, ucusun kökeni, sudan karaya cikis vb onbinlerce büyük çaplı degisiklik) doğal süreçlerin yani tesadüflerin eseri olamayacagini cunku bu derece bilgiye dayalı, kompleks degisimlerin doğal süreçlerden bekleyebilecegimizden kat ve kat fazlası oldugunun açık oldugunu belirtmekteyiz. Tum bunların finalinde insan bilincinin bunları sorgulamak icin yaratildigini tek başına bilincin yaratilisin ve insan sorumluluğunun en büyük kanıtı oldugunu söylemekteyiz. 

Evrimciler ise bunların tam tersini kastetmekte ve aklınıza gelebilecek her seyi her durumu, her biyolojik ve hatta kozmojik keşfi( Tabiki kozmolojik kesifler icin biyolojik mutasyon kavramı kullanılmıyor ancak kullandıkları dilin nasıl dogmatik oldugunu söylemek icin bu benzetme yapılıyor)  tesadüfi mutasyonların hammadde sagladigi süreçlerin bir sonucu olarak görmek istemekte ve buna inanmaktadırlar, Derin naturalist imanları bizleri zerre kadar alakadar etmez ancak bunu bilimin bir sonucu olarak promo edene kadar,,,

Simdi gelelim evrimagaci sitesi ve diğer Turk evrimcilerin Tesaduf kelimesini nasıl egip bukmekte ve inançlarına inanılmaz durumuna getiren tesadüf kavramını nasıl gercek tanımından koparmaktadırlar. Unutmayın evrimcilerin en büyük kanıtları su an burada yaşıyor olmamız ve canlı seylerin etrafımızda olmasıdır, evet evet yanlış duymadınız onlar icin en büyük kanıt bizim su anda varolmamizdir. Onlara gore su anda var isek zaten evrim gerceklesmistir!! Ne büyük iman ama, burdaysak bizim inandigimiz gibi olmuştur! Iste bu derin iman kendini bilim diye pazarlamaktadır. 

Gelin simdi Evrimci dogmatizmin kelimeleri ve kavramları nasıl manipüle ettigine direkt kendi agizlarindan alıntılar ile bakalım. 

Eğer ki evrimsel biyologlar, ya da bilim düşmanlarının söylemeyi sevdiği ismiyle “evrimciler”, her şeyin tesadüf olduğunu iddia ediyor olsalardı… Bu videonun başındaki gibi “Her şey tesadüf.” der geçerlerdi, öyle değil mi? Mesela Evrim Ağacı olarak biz, ara sıra bilim karşıtlarının iddia edildiği gibi her şeyi tesadüflerden ibaret görüyor olsaydık, neden bugüne kadar yüzlerce video, binlerce popüler bilim makalesi yayınlayalım ki? Bilim insanları neden evrimle ilgili yüz binlerce, yüz binlerce, hatta milyonlarca akademik makale yayınlasın, neden lisans için 4 sene, yüksek lisans için 2 sene, doktora için 5 sene ve profesörlük için onlarca sene dirsek çürütsünler ki?

Her şey tesadüf der, keyfimize bakardık.

Arkadas burda psikolojide sik yapılan bir öncül saldırı hamlesi ile giriyor, yani yani boyunca yer yer yaptıgı bu guclu adam argümanı ile öncelikle bizim agzimizdan çıkmayan bir eleştiriyi biz yapmisiz  gibi dile getiriyor ve ardından ilerleyen satırlarda söyleyeceği gibi bakin aslında olan bu diyor. 

Sozde tesadufi evrim kuramının iki ana mekanızmasi mevcuttur. Birincisi Mutasyonlardir yani saf tesadüfi DNA degisiklikleridir ikincisi ise tesadüfi olmayan doğal secilimdir. 

Mutasyonlar evrim icin hammaddeyi verir ve doğal seleksiyon bu elde edilmiş hammaddeler ile olusan yapı yada yapılar içerisinden en avantajlı alternatifi seçer. Doğal seleksiyon tesadüfi degildir ancak gözü, kulağı, beyni hiçbir seyi yoktur, o anda en avantajlı canlıyı seçer o kadar. Bu noktada bir ornek vermek faydalı olacaktır. 

Bir apartmanın 20, katında 20 kisinin  yangında mahsur kaldigini varsayalım. Odanın içerisinde doktor, zengin, bilgili ve egitimli çeşitli kisiler olsun bir adette downsendromlu kisi oldugunu varsayalım. Bu odadan o an cama en yakin olan Downsendromlu kisi cama yakinligi nedeniyle disari cikabilmis ve o ciktiktan hemen sonra oda yangın tarafından tamamiyle tüketilmiştir. Bu noktada 19 adet oldukça iyi sosyal ve maddi goruntuye sahip kisi doğal seleksiyon tarafından elenmiş ancak bir kisi sansinin yardimi ile kurtulabilmistir. Bunun adi doğal secilimdir. Bu adim tesadüfi degil ancak bilinçlide degildir. 

Artik bu kavramları biliyoruz. Simdi gelelim bu manipulatorun bu konuyu sulandirmasinin detaylarına. 

Oncelikle hiçbir yaratilisi savunan bilim adamı evrim salt tesadüftür demez ancak hammaddeleri tesadüflerin oluşturduğunu  hakli olarak argume ederler. Aslinda arkadas dürüst olsa yaratilisi savunan bilim adamlarından alıntılar ile iddiasını gösterirdi ancak Boyle bir şey gösteremeyeceği icin konuyu kendi içerisinde kendi yalanı ile kapatmaya calismaktadir. Bununla birlikte evrim kelimesi kabaca her turlu degisimi temel aldigi icin bu kisinin milyonlarca makalesi iddiası kendi içerisinde doğru degildir. Onun kastetmesi yada bilgi vermesi gereken yazı yada yazılar  makro evrim ile alakalı olmalıdır ve bilgi içermelidir. Boyle yazılarda ya çok azdır ve genelde iki tur arasında olan biten seylerin papağan gibi üstünden tekrar edilmesinden baska bir şey degildir. Mesela evrimcilere Gore yeşil elmanın kökeni beyaz armut ise evrimcilerin ve bu manipulator evrimcinin argümanı genelde su olmaktadır “ Yesil elma beyaz armuttan gelmiştir. Yesil elmanın su su su bolgelerinde mutasyon olmuştur. Doga şartları yesili seçmiştir, Beyaz armut yeşil elmaya donmuştur.” 

Bu bir açıklama degildir. Bu açıklama suna benzemektedir: Istanbul Eyupte Bos bir arsada basibos duran metaller rüzgarların etkisi ile öncelikle uzun demir bir tasiyici oluşturmuş ardından devam eden ruzgarlar ve secilim baskisi ile bazı hafif aluminyum benzeri maddeler bir arabanın disini oluşturmuş ve doğal seleksiyon baskisi bazı metallerde meydana gelen degisimlerin motoru oluşturması ve ardından yakıt deposunu oluşturması ile ilkel araba meydana gelmiştir” 

Bu ve benzeri hikayeler hiçbir seyi açıklamaz, aciklanmasi gereken sey özel olarak bir plan ve bilgi sureci gerektiren bu süreçlerin nasıl olurda mutasyonlar gibi kor Sagir dilsiz kopyalama hataları ile oluştuğunun aciklanmasidir. İste size anlatılmayan ve konunun bu noktasında evrimci illuzyonun kullanildigi yer bu noktadır. Bu illüzyonu yapmak zorundalar cunku bu illüzyon olmadan kimseyi tesadüfen bu kadar canlının bu özellikler ile yeryüzünde yer alması hususunda ikna edemezler. 

Bilimde, olayların neden ve nasıl o şekilde olduğunu izah ederken, yani teoriler geliştirirken, ispatsız bir şekilde inançlarımıza başvurmayız. İnsanlar, yanıtını bilmedikleri zor sorularla karşılaştıkları zaman, çoğunlukla soruyu geçiştirmeye veya inançlarıyla izah etmeye çalışırlar. Bilimde ise bunu yapmayız. Bilmediğimiz sorulara ispatlanmamış ve şahsi cevaplar sunmayız. Ya akademik yöntemlerle, bilimsel metodolojiyi kullanarak araştırırız. Ya da bilmiyorum deriz.

Tabiki kimse ispatsız bir sekilde inançlarına filan başvurmuyor ancak yine hayali eleştirilere Karsi temel açıdan kırılgan  bir dusman tanımı üretip bu hayali düşmana saldıran bir girişim goruyoruz. Bu evrim ağacı sitesinin neredeyse her yazısında olan bir yazı psikolojisi cunku bu sekilde saldırmak izleyiciler önünde özellikle Karsi cenahtan cevap da yoksa puan kazandıran bir hamle olmaktadır “ Bakin efendim bunlar bilim yerine inanclarini koyuyorlar o yüzden bunlara kocaman gülüyoruz” Hah hah hah

Komik ama trajikomik cunku yaratilisi savunan bilim adamları bu iddialarını bilimin her alaninda calismalarla güçlendiriyor ve gösteriyor. Mesela Amerika merkezli icinde dünyaca unlu paleontolog Gunter Bechly, Nobel Odullu Marcos Eberlin ve yine dünyaca unlu biyokimya profesörü Michael Behe gibi bilimadamlarıninda yazdigi  Evolutionnews websitesi biyoloji, kozmoloji, psikoloji, fosil bilim ve aklınıza gelebilecek tum alanlarda yaptıkları calismalarla yaratilis sonucunu güçlendirmekte ve tesadüfleri bilim kisvesi altında ilahlaştıran naturalism inancının bilim makyajını cope atmaktadır. 

Ancak evrimin ötesine geçmek de mümkündür. Etrafımızdaki olayların “neden o şekilde” olduklarını durmaksızın sorabilirsiniz. Örnek vereyim: Bir kuş ötüyor. Neden ötüyor? Dişilerini etkilemek için. Neden dişilerini etkilemek istiyor? Evrimin cinsel seçilim mekanizmaları bu özelliği seçtiği için. Evrim neden bu özellikleri seçiyor? Canlıların üremesine avantaj sağladığı için. Canlılar neden üremek zorunda? Üremenin biyolojik bir varlığın sürerliğinin ana yöntemi olduğu için. Neden canlılık var? Cansız olan kimyasallar, 4 milyar yıl kadar önce bu gezegende belirli şekillerde birleştiği için. Neden kimyasallar birleşti? Çünkü maddeler, özelliklerine bağlı olarak diğer kimyasallarla tepkimeye girmeye meyillidir. Kimyasallarda neden bu eğilim vardır? Atomlarının yapısından ve elektronların dizilim tipinden ötürü. Atomlar neden bu yapıdadır? Çünkü fizik yasaları, atomun pozitif yüklü bir çekirdeğinin etrafında negatif yüklü elektronlara sahip olmasına neden olur. Fizik yasaları neden böyledir? Büyük Patlama sonrasında Evren’imiz oluşurken var olan şartlardan ötürü. Bu şartlar neden böyledir? Bilmiyoruz.

Kus otuyor cunku cinsellik icgudusu bunu söylediği icin, peki neden yapıyor cunku disilerini etkilemek istiyor, tum bu soruların sonunda da diyorki hepsinin üremesine avantaj sagladigi icin diyor. Öncelikle kus neden seks yapmak istiyor cunku cogalmasi lazim cumlesi ne kusun ortaya cikisini aciklamaktadir, ne kusun cinsel organlarini ve hamileliğe, doguma müsaade eden anatomik yapıyı aciklamaktadir nede bunların hepsinin kodlandigi DNA da bu bilgilerin nasıl üretildiğini aciklamaktadir. O ne güzel istanbul öyle , kuslar vardır seks yaparlar bakin evrim bu iste daha nasıl inanmıyorsunuz )) 

Ama yukarıdaki cümlelerin tek eleştirileri bu degildir, Evrimin doğal seleksiyon ayağı canlıların icgudulerinin aslında bencil hareket etmesi gerektiğini söylemektedir. Dünyanın en unlu ateist bilimadamlarından Richard Dawkins bu bencillik icin bir kitap dahi yazmistir Mesela ornekteki kus özelinde kusun üremesinin kusa dair hiçbir canlılık avantajı saglamayacagi acıktır. Halbuki doğal seleksiyon gereği kusun bencillik yapıp yavrulardan uzak durması gereklidir. Ancak tum canlılar yavruları icin her turlu fedakarligi yapabilmektedirler. Disilerin hamile kalmasıda doğal seleksiyon acısından oldukça sikintili bir durumdur. Disinin hamile kalmasının şahsına hiçbir avantajı yoktur, peki nasıl olmusta hamile disi,  hamile kalmayanlara nazaran ayni sekilde seleksiyon cenderesinden gecmis. Bunlar evrimcilerin sevmedikleri sorulardır cunku imanları sarsılır. 

Tesadüf nedir? Birden fazla düşük olasılıklı olayın bir arada meydana gelmesidir. Örneğin Dünya’nın öbür ucundaki bir ülkede sokakta yürürken Türkiye’den ilkokul arkadaşınızla karşılaşmanız tesadüftür. Peki bu, bu karşılaşmanın bilim üstü, bilim ötesi olduğu anlamına mı gelir? Hayır. İki insanın Dünya’nın aynı noktasında olması ihtimali, matematiksel olarak hesaplanabilirdir. Ve o olay, ne kadar küçük olursa olsun, yaşanmıştır. Benzer şekilde, Evren içinde bu şekilde düşük olasılıklı olaylar her an yaşanmaktadır. Bunlar, dışarıdan bakanlar için “tesadüf” olabilir. Mesela bir piknik yapmak için reçel kabını açtığınızda, 150 metre uzaktaki bir ağacın tek bir yaprağının reçelin içine düşme ihtimali nedir? Aşırı küçük. Ama bu olur. Olduğunda da tesadüf der geçeriz. Halbuki oturup hesap kitap yaparak olasılığını tespit edebilirsiniz. Benzer şekilde, evrimsel süreçte de bu şekilde düşük olasılıklı olaylar yaşanmıştır; ancak evrim bu olaylar ile ilgili değildir. Keza, Evren’in var oluşunda da mutlaka dışarıdan bakacak olsak “tesadüf” diyeceğimiz olaylar olmuştur. Bir göktaşı Dünya’yı paramparça edip uzaya saçacak şekilde ona çarpabilecekken, sıyırıp geçmiş olabilir mesela. Ama bu düşük olasılıklı olayların hiçbiri bilim dışı değildir. Bir olaya tesadüf diyor olmanız veya bir bilim dalında tesadüflerden bahsediliyor olması, o alanı bilim dışı yapmaz. Zaten evrimde de, bilim düşmanlarının sizin inanmanızı istedikleri düzeyde bir tesadüf yoktur.

Iste yazimizin basliginda değindiğimiz manipülasyon kelimesinin hakkinin verildiği yer yukarıdaki satirlardir. Dünyanın herhangi yerinde iki kisinin denk gelmesi olaganustu bir şey degildir doğru ancak o iki kisinin denk gelememeside problem degildir. Mesela Abiogenesis yani hayatin kökeni konusundan bir ornek alacak olursak RNA ve DNA doğru yerde doğru zamanda doğru hizda doğru kombinasyonda doğru şartlarda ve doğru sekilde birleşmeseydi asla genetik kodlama sistemi ortaya cikamazdi. Iki arkadaşın denk gelmesi kimsenin hayrina yada zararına bir durum degildir. Ayrica iki arkadaşın rast gelmesi yenilik üreten bir tesadüf degildir. Sonrasında  iki arkadas bulusur  ve cay icer ama biyoloji de tesadüfler yani mutasyonlar evrimcilerin iddiasına gore yenilik üretmektedirler ve hepimizin hayati bu milyonlarca kez gerceklestigi iddia edilen mucizevi tesadüfi degisimler sayesinde bu sekildedir. 

Ayrica bir seylerin fiziki olarak temel mantiginin aciklanmasi o seylerin nasıl ortaya ciktigini açıklamaz. DNA kopyalanirken kaza sonucu harflerde degisimler olabilir bakin DNA değişiyor kaza meydana geldikçe iste tum canlılar bunların gözleri, kulakları, agizlari, burunları, akciğerleri hücreleri herbirseyleri oluşmuştur demek bir bilimsel açıklama filan degildir. Bu ancak bir inanc olabilir. Gozumuzun önündeki tasarıma ek olarak moleküler düzeyden makro düzeye kadar tum canlilikda derin, devasa bir bilgi düzeyi gözlemlemekteyiz. Mesela bir hücre iceriye hangi maddelerin alınması gerektiğini, hangilerinin alınmaması gerektiğini gayet iyi bilmektedir. Hucre içerisinde henüz üretilmiş bir proteinin nereye tasinacagi bilinmektedir. Hucre içerisinde protein üretilmesi gerektiğinde tasiyici RNA mesajı nereye tasiyacagini mesajcı RNA nereye teslim edeceğini bilmektedir ve DNA molekulunu koruyan histone4 proteini de dükkan kepenklerini kime kaldırması gerektiğini gayet iyi bilmektedir. 2 dakika once üretilen bir hücre ve içerisinde ki organeller dahi bunları çok iyi bilmektedir. Vucut ici yada disi yapıların seklen tasariminin kazalarla oluştuğunu iddia etmek geceyarisi masallarından farksız iken hücre boyutunda bir bilgi şöleninin üstelik genetik bir açıklamada yapilamazken ( sahip oldukları bilgi temelinde)  tesadüfen bu özelliklerini kazandigini iddia etmek sonra eleştiri geldiginde 

 

Sadece sekilsel olarak dahi tasarım açık gorulebiliyorken birde moleküler düzeydeki bilgi parildamasi mevcutturki bu aslında en sasali yaratilis kanitidir. DNA yi Histone 4 isimli bir protein korur. Bu protein evrensel bir proteindir ve sadece belli durumlarda belli moleküllere şifreli alana giriş izni verilmektedir. Uzay filmlerinde gördüğümüz olağanüstü yüksek teknolojinin çok daha fazlası milyarla yildir yeryüzünde bulunmaktadır. Tesadüflerden bilgiye dayalı bir tasarım bekleyemezsiniz. Bu mantigin bir sonucudur. Bir yaraticimiz var demekten çekinmeyin çünkü bize bilinç yaraticiyi görmek ve tanımak icin verildi.
Allah’ın boyası… Allah(ın boyasın)dan daha güzel boyası olan kimdir? Biz (yalnızca) O’na kulluk edenleriz. Bakara 138

“ ya tamamda iki arkadas almanyada karsilabiliyorsa britanica ansiklopediside kendiliğinden harflerin sürekli şanslı bir sekilde kazara ustuste gelmesiyle ortaya cikabilir, bilimsel olarak tesadüflerin dogada oldugunu gösterdik.”

demek gibi oldukça dogmatik bir imanın sonucu olabilir.

Hayatimizdan, gundelik islerimizden tecrubelerimizden ogrendigimiz şey sudur: 

Tesadüfler yani gelişigüzel seyler bilgi üretemezler, şanslı bir iki tesadüf bazen garip anlar yasatabilir ancak tesadüfler hiçbir zaman matematik ödevlerimizi halledemezler, resim yapamazlar, yemek yapamazlar, ansiklopedik bir bilgi üretemezler. Tesadufler hiçbir şey yapamaz. Tesadufi DNA mutasyonları olmadan da doğal seleksiyon icin malzeme olmaz. Su halde evrim evet bildigimiz evrim makro evrim icin mutlak surette tesadüflere bel bağlamaktadır. 

Birilerinin laf ebeliği yapması, sesinin çok cikmasi tv lerde radyolarda boy göstermesi sizi aldatmasın. Turkiyede evrimciler hayal satıyorlar ancak bunu satarken cüzi de olsa samimi ve ahlaklı davranmıyorlar. Sizleri gerceklerden uzak tutup herseyi dinleyen hiç itiraz etmeyen, dinleyen zombiler yapmak istemekteler. 

Evrenin yaraticisi Yüce Allahtir. Allah tum canlılardan farklı olarak bizlere bilinç verdi ve bu bilinçle ona ihanet ediyoruz. Vakit çok geç olmadan sonsuzluğun sahibine teslim olun. 

Not: Yaratilisi savunan bilim adamlarının sayısı yuzbinlerce bilim adamından çok daha fazladir. Bu bilim adamlarının bir kısmı akademik baskiyi da göze alarak acikca seküler baskılara rağmen yaratilis gercegini açıklamaktan korkmazlar. Bu bilim adamlarının bir listesi icin https://dissentfromdarwin.org/. 

Ayrıca  Darwinci akademik baski nedeniyle kendini gizleyen ve linclere gogus geremeyen yuzbinlerce bilim adamı bulunmaktadır. Onlarada buradan acikca cagrida bulunmak istiyorum. Korkmayın, kimse size hiçbir şey yapamaz. Hayatiniz boyunca ezik bir sekilde inandiginiz doğruları zikredememis olarak mi yasamak istiyorsanız. Birinden korkacaksınız Bu evrenin yüce yaraticisi olmalı….

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yeryüzü Insan Medeniyeti Olusturacak Sekilde Yaratildi

Bu yazıyı okuyanların pek cogunun 50-60 yasinin üstünde olacagini düşünmüyorum. Ortalama yas grubunun ose 20 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir