Ukrayna- Çok Tehlikeli ve Pahalı Bir Lokasyon

Yakınlığı, vize şartının olmaması, ucuz uçak bileti imkanlarının olması vb. sebebi ile Türk vatandaşları için Ukrayna kısa zaman içerisinde oldukça popüler bir turist merkezi olmaya başladı. Buna birde sosyal medyada her yerde boy göstermeye başlayan garip youtube’cuların ”Aman Ukrayna şöyle ucuz, böyle acayip” diye başlıklar ve nakaratlar ekledikleri videoları ve yazıları eklenince Ukrayna bizden çok sağlam bir turist oranına ulaştı.

 

Bir kere şunu söyleyelim Ukrayna 2015-2016 yılındaki Ukrayna değil, yani Ukrayna şu an inanılmaz derecede pahalı bir ülke ve bu pahalılık TL’nin değer kaybına ek olarak kendi lokal paraları (Grivna- UAH) bazında fiyatların absürt artması nedeniyle oluşmaktadır. Bunlara ek olarak  çok daha tehlikeli bir durum söz konusu ki oda turistlere ama özellikle Türk turistlere kurulan tuzaklar. Bunlara madde madde değinelim.

 

Öncelikle Ukrayna artık sadece Türk vatandaşları için değil kendi vatandaşları ve tüm dünya vatandaşları için çok daha pahalı bir ülke. 2016 yılında Petra Mogili Devlet üniversitesinde İstanbul Üniversitesi destekli dil eğitim programına katıldım. Size o dönemki bazı fiyatları Grivna bazında söylemek istiyorum. Daha doğrusu benzer yada aynı ürünlerin hem 2016 hemde 2021 fiyatlarını vererek ayan beyan ortada olan fiyatların yüksekliğini sizlere göstermek istiyorum.

 

2016                                       2021

 

Americano (Sütsüz-*)                                                  8-10                                       18-25

Ekmek (Beyaz-Standart 250-300 gram)                      5-8                                         15-22

Ortalama Bir Restaurant’da Kahvaltı                          45-120                                    130-300

Bir Kilogram Et                                                          80-120                                    150-200

Taksi 4-6 km                                                               25-40                                       80-150

*; Sokak kahvecilerinde

 

Fiyatlar Grivna bazındadır ve lokal para birimi grivna 2016 yılından bu yana hemen aynıdır. Yani 2016 yılında da ortalama 1 USD- 27 seviyelerindeydi şimdide 27 seviyelerinde yani kur sabit kalmış. Yani diyeceğim o ki Ukrayna ucuz cümlesi doğru değil, yukarıdaki tabloda görülebildiği üzere 5 senede gerçek enflasyon yüzde 150 leri geçmiş durumda. Ukrayna kimse  için ucuz değil kısmını sanırım açıklamış oldum, şimdi ise çok daha önemli bir konuya Ukraynanın güvenlik ve belli durumlarda Türk karşıtlığı sıkıntılarına dikkat çekmek istiyorum.

 

Ukrayna’da özellikle Türk erkeklerini hedef alan bir kurumsal tuzak sistemi bulunmaktadır. Günah işlemeyi kafasına koyan yada sadece tanışma maksatlı olarak bir Ukraynalı kız ile tanışma isteği gösteren erkeklere yönelik özel tuzak. Sistem şöyle çalışıyor; Türk erkeği sağdan soldan kulaktan duyma argümanlar ile Tinder, Mamba vb. sosyal tanışma programlarını kullanıyor. Bunları kullandıkça Ukraynalı oldukça güzel kızlar ile eşleşiyor ve sanal ortamda bir sohbete başlıyor. Sohbet ilerledikçe kız şurada buluşalım, burada buluşalım diye vatandaşı bir yerlere davet ediyor. Nihayetinde genelde bir restauranda ilk buluşma gerçekleşiyor. Burada Türkiye’de standart bir lokanta da yenildiğinde iki kişi için 20-25 USD çıkacak hesap bu tezgahta erkeğin önüne duruma göre 200 bazen 400-500 USD olarak çıkıyor.

 

Erkek bu noktada uyanamazsa kız ona bu kez gece klubune gidelim teklifi ile geliyor. Erkek gece klubune gittiğinde kız başlıyor siparişleri vermeye, tabi bizim oğlan anlamıyor, birazda gözü kamaşmış, ama nihayetinde en fazla 100-150 USD gelmesi gereken siparisler gelen faturada klubun merhametine göre 1500 USD den 5000 USD ye kadar geniş bir skalada değişen fiyatlar ile önlerine çıkartılıyor. Erkek mırın kırın etse de bakıyor sonu hayır değil artık ödeyebildiği kadarını ödüyor. Ödemez adamda ne olacak sanki! diyenler çıkabilir, ancak pabuç öyle ucuz değil. Ödemez iseniz bir kere sizinle birlikte hotelinize kadar geliyorlar, odanıza birlikte giriyorlar, herşeyinizi alıyor belki en fazla pasaportunuzu geri veriyorlar. Eğer hiç ödeme yapamayacak kadar kötü bir finansal tabloda iseniz ve bu mafyaya ödeme yapamadıysanız bu kez sizi rehin alıyorlar ve siz isteseniz de istemeseniz de Türkiye’den bu adamlar için para istemek zorunda kalıyorsunuz. En nihayetinde, en iyi ihtimalle kartlarınızdan alacakları da dahil 1000 USD zarar ve rezil olarak ve bazen işi çok yokuşa sürerseniz dayak yiyerek (Öyle bir iki tokattan bahsetmiyorum, estetik gerektirecek kadar ağır bir dayak)

 

Bu noktada şu akıllara gelebilir bu adamları polise şikayet eder benden gasp ettikleri tutarları geri alabilirim. Ukrayna gibi ülkelerde yani hukukun adının hiç anılmadığı ülkelerde maalesef bu çabalar hiçbir işe yaramıyor.

 

Dikkatli olun bu tuzaklara düşmeyin.

 

https://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g295368-d4781408-r757266912-ITAKA_Beach_Resort_and_Night_Club-Odessa_Odessa_Oblast.html  Bu linkten tuzağa düşürülmüş onlarca turistin değişik hikayelerini okuyabilirsiniz. Bunlar korkusuzca dolandırıldığını , dayak yediklerini çekinmeden söyleyebilen cesur insanlar. Bu insanların en az 100 katı belki 1000 katı anlatılmayan

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yaraticiyi Gozyasinizda Gormek

Sitemizde sik sik yaratilisin kanıtlarına dair yazılar paylaşmaktayız. Bugun bu yazılara Gozyasi mucizesi ile devam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir