Netflix’in Yeni Filmi Dont Look Up- Ne Mesajı Veriyor

 

Netflix’in kendi yapımı Dont Look Up yani Yukarıya Bakma filmi çok yeni ancak şimdiden milyonlar izlendi ve oldukça da beğenildi. Film aslında oldukça  zarif motiflerle işlenmiş bir uyarı filmi modunda. Maalesef batı dünyasının herşeye bir miktar sosunu eklemeyi sevdiği cinsellik öğeleri çok yoğun olmasa da mevcut ancak yine de aile ile izlemeye mani bir durum yok ama benim asıl yapmak istediğim bir film eleştirisinden ziyade vermek istediği mesajları anlamlı bulup onlar üzerinden geçerek bu mesaja azda olsa katkıda bulunmak.

 

 

Film bir doktora öğrencisinin uzaydan dünyamıza doğru hızla gelen bir kuyruklu yıldızı keşfetmesi ile başlıyor. Yaptıkları hesaplamalar ile kuyruklu yıldızın 6 ay gibi bir sürede dünyaya çarpacağını hesaplayan araştırmacılar hemen siyasiler ile görüşüyor ancak önemsenmiyorlar ardından medya yolu ile halka ulaşmaya çalışan bilim adamlarının bu çabaları da sonuçsuz kalıyor. Her girişimlerinde önemsiz bir şekilde ortada bırakılan bu bilim insanları yer yer filmdeki sakin karakterlerine ters olarak hiddetleniyor ve canlı yayınlarda bağıracak kadar agresifleşiyorlar.

 

Tüm bunların ardından nihayet siyasiler göktaşını durdurmak için 30 a yakın büyük füze atmayı kararlaştırıyor ve bunu gerçekleştiriyorlar ancak son dakika da göktaşının üzerinde kıymetli metaller tespit eden bir iş adamının başkan üzerindeki nüfuzunu kullanması ile görev iptal ediliyor. Yani göktaşının düşmesi ile milyarların ölümüne neden olacağı açıkken sadece bir miktar değerli taş için bu görev iptal ediliyor ve ardından göktaşı dünyaya düşüyor ve insanlığı yok ediyor.

 

Filmde göktaşı işlenmiş ama filmin yapımcıları bal gibi küresel ısınma konusundaki kırmızı kodlu uyarılara yıllardır dikkat etmeyen dünya halklarını (küçük bir kısmı müstesna), hiçbir olumlu faaliyeti uygulamamak için can siperane performans veren siyasileri ve biraz daha fazla kazanmak için dünyanın yok oluşuna çanak tutan iş adamlarını  kastetmişler ve bunu da oldukça eğlenceli bir şekilde filmleştirmişler.

 

Daha az tüketmeli, israf etmemeliyiz. Her tüketimimizin Allahın gözetiminde oldugu ve yaptığımız her israfın bir sonucu olacağını unutmamalıyız. Ayrıca Allah israf edenlerden nefret eder…

 

Çünkü israf yapanlar, Şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise, Rabbine karşı çok nankör bulunuyor. isra 27

 

Evrenin ulu yaratıcısı yüce Allahta kuranda sistemi kendi ellerine emanet verdiği insanoğlunun yapıp ettikleri yeryüzünde dengesizlikler çıkacağını bildirmiştir.

 

İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara ­tattırıyor. Rum41

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yeryüzü Insan Medeniyeti Olusturacak Sekilde Yaratildi

Bu yazıyı okuyanların pek cogunun 50-60 yasinin üstünde olacagini düşünmüyorum. Ortalama yas grubunun ose 20 …

1 Yorum

  1. Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir