İnce Ayar Kozmolojidemi Yoksa Biyolojide mi Daha Belirgindir

Bu yazı https://evolutionnews.org/2020/10/is-fine-tuning-more-extreme-in-biology-or-cosmology/ adresinde David Klinghofer imzasıyla yayınlanmıştır. Yazar yine farklı bir yazardan etkileyici bir makale ile alakalı genel bir özet ve bazı fikirler sunmaktadır. Özetle İskandinav (İskandinavların ezici bir çoğunlukla seküler atesitik bir kültürün etkisinde oldukları unutulmamalı) bilim adamları genelde kozmoloji de yaratılışı gösteren bilimsel delillerin aslında biyolojide çok daha ayan beyan olduğunu göstermektedirler. Bu makaleyi aktaran David Klinghofer ise bilim adamların bu çıkarımına ve daha baştan uğradıkları sansür girişimlerine vb değinmekte, ardından ise yaptıkları çıkarımın daha önce pek görmediği türden bir kıyas içerdiğini bildirip okuyucuyu zihinsel olarak işin içerisine çekmek istemektedir.

 

Biz ayetlerimizi hem âfakta (dış dünyada), hem kendi nefislerinde onlara göstermekteyiz, (göstereceğiz) ; öyle ki, şüphesiz O’nun Hakk olduğu kendilerine açıkça belli olsun… Her şeyin üzerinde Rabbinin şahit olması yetmez mi? Fussilet Suresi 53. Ayet

 

İnce Ayar Kozmolojide mi Yoksa Biyolojide mi Daha Belirgindir

 

 

Breakpoint sitesinin (https://www.breakpoint.org/john-stonestreet/) bir yorum haber tadındaki incelemelerinden birinde Jonh Stonestreet Teorik Biyoloji hakemli bilimsel dergisinde ki bir makaleden önemli notları iletmektedir bizlere, gelin bir göz atalım. ”Moleküler Makinalardaki ve Sistemlerdeki İnce Ayar[1] Modellemeleri İçin İstatistiki Metodların Kullanımı” Bu yazıyı yayınlayan derginin kendi editörlerinde dahi bir panik ve şaşkınlık havası vukuu buldu. O derece paniklediler ki kendi dergilerinde hakem onayıyla yayınlanan yazı için sorumluluk reddi vb. girişimlerde bulundular. Bunlar bir biyoloji dergisinde alışılmamış davranışlardır. Öyle görünüyor ki Darwinist sansür kurumunun baskıları neticesinde bu editörler ciddi bir panik havasına bürünmüşlerdir.

 

”Akıllı Tasarımın Hakemli Bilimsel Dergide Makalesi Var” isimli yazısında yazar stonstreet şöyle bir soru soruyor;

 

”Biyolojideki bazı şeyler ince ayar ile açıklanabilir ( Thorvaldsen ve Hossier isimli yazarların deyimi ile) Eğer bir şeyler tesadüfen olma ihtimalinden kat kat uzakta ise ve yine bu keşifler  bağımsız araştırmalar ve çıkarımlar ile uyumlu ise akıllı tasarım ince ayar fikri ile açılanabilir”

 

Akıllı Tasarım görüşünün savunucularından biri olan William Dembski’nin[2] Evolution news sitesindeki bir makalede bahsini yaptığı gibi, bu durum özelleşmiş komplekslikten başka bir şey değildir. Bu araştırmanın yazarları Journal of Theoretical Biology isimli dergide ki makalelerinde[3] Dembskiden ismiyle bahsetmektedirler. Eğer çok riskli olmasaydı ( Buradaki riskten kasıt akademi dünyasında ki sansür ve işini kaybetme vb riskler için kullanılmıştır ÇN) Onlar Michael Behe’nin ”İndirgenemez Komplekslik” teriminden de yardım alacaklar ve hatta belki de Doulas Axe ve Stephen Meyer’ide çalışmalarında kaynak olarak göstereceklerdi.

 

Bu iskandinav bilim adamları ilk kez canlılardaki özelliklerin bir ince ayar ile mi yoksa doğal yollarla evrimleşebilirler mi diye  ihtimaller ile  alakalı bilimsel  bir çerçeve tanımlamaya çalışmışlardır. Bu metodun kullanılmasıyla onlar fonksiyonel proteinlerin oluşması, hücreler arası bağlantı ve biyolojik makinelerin nasıl da biyolojide yaratılışı gösterdiğini bilimsel olarak göstermişlerdir.

Yazarlara göre ince ayar biyolojik sistemler de çok açık ve net bir şekilde gözlemlenen bir durumdur ve hatta yine onlara göre evren ile alakalı konularda daha popüler bir kullanım olmasına rağmen aslında ince ayar biyolojide çok daha net olarak görülmektedir. Bir kafa selamlaması kararlılığında onlar açık ve net bir şekilde şunu söylüyorlar ” Bilimin metodlarını kullanarak bunu tesbit etmek bir hakikattir.”

 

Doğal Olarak Daha Kompleks

 

Bu makalenin bir özet şeklinde konuşulduğu Stonestreetin yazısında görene kadar benim de hiç aklıma gelmeyen bir şey var ” Onlar kesinlikle biyolojide ince ayarlamaların cansız sistemlerde ki ince ayardan çok daha büyük etkileyici olduğunu söylüyor. Onlar bu durumu şöyle pekiştiriyorlar ” Biyoloji doğal olarak büyük çaplı evrenimizdekinden çok daha kompleks ince ayar görüntüsü vermektedir, bu durum bir özellikten çok daha fazlasıdır.”

Böyle bir şey mümkün mü ? Yani kozmolojik ince ayar fikrine karşı biyolojik ince ayar fikrimi ? Akıllı Tasarımım savunan bilim adamlarından daha önce böyle bir yaklaşım görmemiştim.

 

Bu makaledeki en dikkat çekici, en provokatif şey yazarların yani  Steinar Thorvaldsen ve Ola Hossjer’in biyolojide ince ayar ( yaratılış delilleri) fikrinin kozmolojide ki ince ayardan çok daha etkileyici kanıtlara sahip olduğu görüşleridir. Michael Denton yeni kitabının da içinde bulunduğu çalışmalarda doğanın incelenen her açıda biyolojiye ve onun gelişimine katkı sağlamak müsaade etmek maksatlarını içerdiğini belirtmektedir ( örnek olarak suyun özellikleri) Ama bu örneklerin kendileri biyolojik değildir, acaba bu durumu nasıl yanıtlayacak bu yazarlar.

 

Konu hakkında bilgi sahibi olanlar evrenin yaratılışında Allahın gölgesinin yarattığı şeylerin üzerine nasıl sindiğini gayet iyi bilmektedirler. Ancak bilmeyenler için bunun çok etkileyici ve reddedilmesi imkansız kanıtlar olduğunu söylemeliyim. İşte bu yazıda bahsi geçen iki iskandinav yazarın bu kozmolojik ince ayar (yaratılış delilleri) ın biyolojik ince ayardan daha az görkemli olduğunu söylemektedirler. Yani biyolojid yaratıcının varlığını bulmak, onu görebilmek kat kat daha kolaydır diyorlar. Aslında her ikisinde birden Allah kendi zatının delillerini o derece yerleştirmiştir ki vicdan sahibi bir kişi bu kanıtların görkemine teslim olup Allahın ne istediğini anlamaya çalışır. Ancak en bedbahtlar Allaha nankörlük eder.

 

Stephen Meyer  ”Tanrı Hipotezinin Geri Dönüşü” isimli kitabında ayrıca bu konularda yani  biyoloji ve kozmoloji konularında dikkat çekici bilgiler paylaşmıştır. Meyer özellikle kitabında akıllı tasarım görüşünün dahi ötesine geçerek doğa üstü gözlemlenemez bir yaratıcıya bilimsel vurgu yapmış, çıkarımlarda bulunmuştur. Bu bilgiler de bir nevi kıyastır ancak yine de tam olarak aynı şeyler değildir, bu konu için nihai kararı sizin vermeniz için ben ortaya atıyorum, kar

[1] İnce Ayar deyimi özellikle kozmoloji deki çok hassas değerlere dikkat çekerek evrenin ve içerisindeki herşeyin kökeninde bir yaratıcı aklın müdahil olduğunu savunan terim, düşüncedir. Özellikle Bigbang in ve ardıl kozmolojik keşiflerin ardından oldukça popüler olmuştur ve hiçbir mantıklı insanın sorgulamadığı bir terim olarak bilimin keskin bilgi sayfalarında kendine yer bulmuştur. Daha fazla bilgi için bknz. https://www.discovery.org/a/fine-tuning-parameters/ Erişim Tarihi; 21/02/2021

[2] Deha düzeyinde bir matematikçi olan William Dembski ile ilgili daha fazla bilgi için bknz; https://en.wikipedia.org/wiki/William_A._Dembski Erişim tarihi ; 22/02/2021

[3] Bahsi geçen makale için bknz; https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022519320302071 Erişim tarihi; 22/02/2021

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Güneş Tutulmasinin Varligimiz Uzerine Manasi

Basligi bu sekilde attik çünkü pek çok kisinin bugüne kadar uzerinde düşünmediği pek çok yaratilis …

1 Yorum

  1. I think this is one of the most significant info for
    me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general
    things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D.

    Good job, cheers

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir