Evrim Agaci Manipulasyonlarina Yeni Ornek

Daha önce sitemizde Evrim Ağacı isimli seküler topluluğun bilim basligi ve kisvesi altında kanıtlari nasıl egip büktüğü ve manipüle ettigi ve Michael J Behe yazı ornegimizde olduğu  gibi dogrudan sahtekarlık olarak degerlendirebilecek yalan ve yanlig bilgi kullanımı yada olmayan kaynak bilgileri gibi faaliyetlerde bulunduklarını göstermiştik. Bugun rastgele ele aldiüim bir ornekte kanıtları nasıl manipüle edip kendi inançlarına uygun bir sekilde gösterdiklerine farklı bir ornek daha vereceğim.

 

Bugünkü yazının konusu Heterokromi isimli genel itibariyle kalıtsal bir anomali durumunun görünüşte masumane bir sekilde nasıl inançlarına uygun bir sekilde gosterildigidir. Öncelikle Heterokromi nedir onu kısaca inceleyelim :

 

Heterokromi bir genetik mutasyon sonucu genelde gözlerde bazende deri yada saclarda meydana gelen renksel anomali durumudur. Bu anomalide gözlerin biri yada her ikisinde farklılık meydana gelmektedir. Van kedisi bu anomali durumu icin en iyi orneklerden biridir.

 

Simdi buraya kadar bir sikinti yok ama sikinti bu durumun getirdiği bazı görsel güzelliklerinin tesadüfi evrim kuramının neler yapabileceğini göstermek acısından kullanilirken bu durumun getirebileceği potansiyel tehditleri sadece düşünsel bağnazlık nedeniyle zikretmemektir. Heterokromi canlılara görsel olarak bir farklılık getirebilir ve bu farklılık Van Kedilerinde olduğu gibi gözümüze güzel gelebilir ancak her tesadüfi mutasyonda olduğu gibi bu durumun potansiyel tehditleride mevcuttur.

 

Gelin Evrim Ağacı sitesinin kucuk tatlı bir mutasyon gibi lanse edip tesadüfi evrim gorusunun Boyle tatlı sonuclara sebep olabileceğinin reklamını yaparken mutasyonların aslında canlılar icin ne kadar tehlikeli olabileceğini anlatmadigi hususunu Heterokrominin neden olduğu hastalıkları inceleyerek gerçekleştirelim.

 

Heterokrominin yani renksel farkliliga sebep olan mutasyonun sebep olduğu hastalıklar ;

 

PieBaldism; Bu hastalık bir mutasyon sonucu, pigment, kulak, bağırsak, kan ve mikrop hücrelerinin  düzgün şekilde bölünememesine  ve çoğalamamasina sebep olmaktadır , bu da depigmente cilt ve saç, sağırlık, azalmış peristalsis ve anemi ile sonuçlanmaktadır.

 

İnsan yenidoğanda piebaldizm. KIT genindeki mutasyonla oluşur. Genetik olan bu durum bağırsak ve kulak sinirlilerinin yanlış gelişimiyle oluşan kısırlık, anemi, saç ve deri bölgesinde pigment eksikliğine neden olur. Masum bir renk degisimi gibi lanse edilmeye calisilan bu mutasyon bazen oldukça ölümcül olabilmektedir.

 

 

Hirschsprung Hastalığı : Hirschsprung hastalığı  bağırsakların gevşemesini sağlayan sinir hücrelerinin yokluğu ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bağırsaklar kasılıp gevşeyerek hareket ederler. Bu hastalıkta gevşemeyi sağlayan hücreler olmadığından, bağırsağın etkilenmiş kısmı kasılı kalır. Oluşan tıkanıklık dışkının aşağı doğru geçmesini engeller. Bu hastalıkta yine Heterokromik bir hastalıktır ve bazı genlerde mutasyon sonucu oluşmaktadır.

 

 

Bloch- Sulzberger Sendromu : Bu hastalıkta yine heterokromik bir hastalıktır ve vücudun pek çok farklı bolgesini etkileyebilmektedir. En sik karsilasilan formu derideki tutulumlardir ancak Bloch Suzlbergerde dil, gözler ve ic organlara kadar etki eden genetik anomali durumu hakimdir. Bu hastalıkta yine masum bir renk degisimi gibi lanse edilmeye calisilan Mutasyonlarin gercek hayatta nelere varolduğunun açık göstergelerinden biridir.

 

Bloch Sulzberger hastaligi heterokromik bir hastalık olup gözler dahil vücudun pek çok farklı bolgesini etkileyebilmektedir. Resimde yeni doğmuş bir bebeğin gözlerine etki eden vaka izlenmektedir. Yüce Allah canliligin tesadüf eseri olamayacagini anlayabilecek gözlere daha nasıl gösterecektir ?! milyonlarca basamaktan olusan DNA muzda meydana gelen bazı basit hatalar iste gördüğünüz ölümcül anomalilere sebep olmaktadır. Bloch Sulzberger hastaliginin bir tedavisi mevcut degildir. De ki: ‘Sizi inşa eden (yaratan), size kulak, gözler ve gönüller veren O’dur. Ne az şükrediyorsunuz?’ Mülk 23

 

 

Bournville Hastaligi: En sik görülen tek gen mutasyonu kalıtsal hastalıklarından biridir. Bu hastalıkta milyonlarca DNA basamağından sadece bir tanesinin mutasyona uğraması nedeniyle etkilenen bir proteinin calışma prensibinde ismi bor bozulma neticesinde ortaya cikmaktadir. Bu hastalık kiside asla gitmeyen lezyonlar ve ağız ici tümör benzeri anomalilere sebep olmaktadır. Yasam boyu devam eden enfeksiyon risklerine Karsi etkin bir caba içerisinde mücadele edilmezse semptomlar olumcu olabilmektedir.

 

Bournville neticesinde kisinin hayat kalitesi normal bir insana kıyasla artık yaşanmaz vaziyettedir. Bu hastaligi taşıyan ve ailesi icin artık hayatin tüm cabasal anlamı hastaligin getirdiği semptomlar ile mücadele etmektir. Bu islenen hastaliklar etkilediği kisiler icin ölümcül olmakla birlikte seyrek görülmektedir. Yüce Allah hastalıkları bu sekilde yaratarak saglikli kullarına şükretmeleri icin gerekli olan sebeplerin bazilarinin fiziki olarak göstermektedir. Sadece bir an icin bu vb hastalığa sahip oldugunuzu dusunun sonra gözlerinizi açın ve merhameti sonsuz Yuce Allaha şükredin. Hâsılı O size, kendisinden istediğiniz her şeyi verdi. Öyle ki, eğer Allah’ın nimetlerini tek tek saymaya kalksanız, imkânı yok, onları toplu halde bile sayamazsınız. Gerçekten insan çok zâlimdir, çok nankördür. ibrahim 34

 

 

Daha fazla hastalık ve daha fazla detay görmek isteyenler su siteye göz gezdirebilirler.   

 

Evrim ağacı sitesinin incelediğimiz her yazisinda benzer bir sorun bulmamız tesadüf degil arkadaslar. Bu adamlar bariz bir sekilde bagnaz bir durum ile inanclarini korumak yoluna gitmişler. Gercekten samimi bir sekilde bilim yapmaya calisan bir site Heterokromik mutasyonların oldukça tehlikeli olabileceğini ve bu sonuclar temel alınıp değerlendirildiğinde  mutasyonların gercekten Boyle bir evrim hikayesi cikarip cikaramaycagi hususunun tartışmaya acik oldugunu belirtmesi gereklidir. Ancak birakin Boyle bir aciklamayi not bir pozisyon dahi alınmadan gercekler karartılarak bu durumun nasılsa tesadüfi mutasyonların Boyle güzel!! sonuclara sebep olabileceği yalanını bir bilimsel yazı gibi paylasmislardir.

 

Hayatin tesaduflerle hiçbir organik bağı bulunmamaktadır. Hayatin bir zeka olmadan cikabilecegi inancı batıl bir inanc dahi olamaz ki bilim bu tesadüf inanclarini sonsuza kadar yikmistir. Bu durumda akilli bir kisi öncelikle yaratilisi kalbi ve mantigi ile kabul etmeli ve ardından kendisine neden bunları anlama yetisinin verildiği uzerine düşünmelidir. Çünkü sorgulanmayan bir gercek bu nimetin verildiği kisi acısından anlamsizdir ancak bu nimetleri veren ve organizasyonu bu sekilde yaratan varlık mutlaka bunun hesabini soracaktır.

 

Hayat kısa bir serüvenden ibaret, tekrar telafisi olmayan, eldeki verileri iyi degerlendiremeyenler
Evrenin Yüce Yaraticisinin övgüsüne mazharıdır olabilmek icin bir daha asla fırsat bulamayacaklar.

 

21. İnsanların hepsi Allah’ın huzuruna çıkacak ve güçsüzler büyüklük taslayanlara diyecek ki: “Şüphesiz bizler size uymuştuk; şimdi siz az bir şey olsun, Allah’ın azabından bizi koruyabilecek misiniz?” Onlar da, “Eğer Allah bizi doğru yola eriştirseydi, biz de sizi doğru yola eriştirirdik. Şimdi sızlansak da, sabretsek de bizim için birdir. Artık bizim için hiçbir kurtuluş yoktur” derler.

22. İş bitirilince şeytan da diyecek ki: “Şüphesiz Allah, size gerçek olanı söz verdi. Ben de size söz verdim ama yalancı çıktım. Zaten benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de hemen bana geliverdiniz. O hâlde beni kınamayın, kendinizi kınayın. Artık ben sizi kurtaramam, siz de beni kurtaramazsınız. Şüphesiz ben, daha önce sizin, beni Allah’a ortak koşmanızı kabul etmemiştim. Şüphesiz, zalimlere elem dolu bir azap vardır.”

23. İnanan ve salih ameller işleyenler, Rablerinin izniyle, ebedî kalacakları ve içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokulacaklardır. Oradaki esenlik dilekleri “selâm”dır.

 

 

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yaraticiyi Gozyasinizda Gormek

Sitemizde sik sik yaratilisin kanıtlarına dair yazılar paylaşmaktayız. Bugun bu yazılara Gozyasi mucizesi ile devam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir