Dişlerdeki Olağanüstü Yaratılış

Her gün düzenli olarak kullandığınız dişleriniz hakkında hiç bir gün durup samimi bir şekilde düşündünüz mü ? ”Bunun nesini düşüneceğim ya” diyebilecek bir insan yoktur herhalde. Şöyle düşünün çiftçisiniz ve evinizin önüne çok ihtiyaç duyduğunuz bir tarım makinası bırakıyor söz gelimi çok gelişmiş bir biçerdöver bırakıldığını düşünelim. Hatta o kadar gelişmiş bir biçer döver olsun ki makine kendi kendini onarabiliyor olsun, neresinde arızası varsa hemen göstersin, kendi bakımını kendi yapıyor olsun. Şimdi böyle bir makine kapınızın önüne bırakılmış olsa ve sizde alıp her gün tarlalarınızda kullansanız bu makineyi kimin, ne amaçla bıraktığını düşünmezmisiniz ?  Aklı başında yani akli melekelerini yitirmemiş bir insan kesinlikle bunun üzerine düşünür ve bu banak kim tarafından ve niçin bırakıldı diye de sorar.

 

İşte o biçer döver aslında dişlerinizdir. Olağanüstü bir yaratılışa ve tasarıma sahiptir. İnsan bu dişlere sahip olmak için hiçbir şey yapmamıştır ancak yapması gereken bir şey vardır, kim, bu iyiliği neden yaptı ve benden ne bekliyor ?!

 

Dişler tüm canlılar için olmazsa olmaz bir organdır. Bilinen en sert organik maddedir ve sindirimin ilk adımıdır. Dişlerin tasarımı, birbirinden farklı dişlerin ağızda tamda olmaları gereken yerlerde olmaları vs. gibi hususlar dişlerdeki olağan üstü yaratılışın kanıtları arasındadır.

 

Gelin insan dişinin Yüce Allah tarafından nasıl bir tasarımla yaratıldığına bakmak için önce dişlerimizin yapısına bakalım, ardından bunun neden tesadüflerin eseri olamayacağına dair çıkarımlarımızı ekleyelim.

 

İnsan Dişlerinin Yapısı

 

– Dişin en üst tabakası mine olarak isimlendirilir. Herhangi bir sinire sahip olmadığı için bir ağrıya sebep olmaz. Yüzde 97 si kalsiyumdan oluşmuştur.

– Mine tabakasının hemen altında ise dentin isimli yine kısmen sert ama içerisinde bazı kanallar barındırdırdığı için  mineden kısmen ayrılan ve belli durumlarda ( çok derin çürükler yada bir diş tedavisinde oldukça derinlere inilmesi vb. durumlarda) ağrının nadiren oluşabildiği ikinci tabakadır. Yüzde 70 inorganik maddelerden, Yüzde 20 organik maddelerden ve yüzde 10 sudan oluşmuştur.

– Üçüncü kademede Pulpa isimli dişlerin esas hayat kaynağı denilebilecek yer bulunmaktadır. İçinden damarlar geçmekte ve ayrıca sinirlere de sahiptirler. Bu sebepten ötürü herhangi bir şey ile uyarıldıklarında oldukça oldukça güçlü ağrılara sebep olabilmektedirler. Allahtan bir nimet olarak besinlerin çiğnenmesi durumunda bu sinirler ilk etkiyi alan yer olmadıkları için insanlar hayatlarına devam edebilmektedirler.

– Son kademede ise Sement adı verilen bölge bulunmaktadır. Dişlerin kök kısmında kemik ile bağlantı halindeki bölgesidir.

 

Dişlerimizin yapısı nasıl bir hayat yaşayacağımız, neler yiyip içeceğimizi bilen, takdir eden Yüce Allah tarafından eksiksiz her ihtiyacı gözetlenerek yaratılmıştır.

 

Dişlerin Harika Tasarımı ve En Güzel Bir Şekilde Konumlandırılması

 

İnsan dişleri ön kısımda kesici dişler ile başlamaktadır. Bu dişlerin tamda olmaları gerektikleri yerde olmaları gerektiği gibi bulunması Yüce Allah tarafından verilen hediyenin detayında ki önemlerdir. Eğer Kesici dişler yerine dişlerinizin ön kısmında azı dişleriniz olsaydı kesme konusunda oldukça büyük problemler yaşardınız ve pek çok lokmayı bütün yutardınız. Yemek yemek keyifli bir iş olmaktan çıkar bir eziyete dönüşürdü. Unutmayın insanlar kesici ön dişlere sahip olmak için hiçbir şey yapmadılar…

 

Kesici dişlerin hemen yanında iki tarafta da yardımcı kesme dişleri diyebileceğimiz köpek dişleri bulunmaktadır. Bu dişler kesme işlevine yardımcı olurlar ayrıca konuşma içinde kullanılırlar.

 

Dişlerinizin arka kısmında ise kesilen besinlerin çiğnenmesi için gerekli olan dişler bulunmaktadır ve çiğnenme işlevini yerine getirirler. Birde 20 yaş dişleri bulunmaktadır ancak bu dişler her zaman çıkmamaktadır ve genellikle pek çok insanda çenede gömülü bulunmaktadır. İnsanların yıllar içerisinde yeme alışkanlıkları değiştiği için 20 lik dişlerde pek çok kişide artık çıkmamaktadır.

 

Dişlerin konumu yine herşeyi yerli yerince yaratan Allahın takdiridir. Kesici dişlerimiz şu an bulundukları yerde değil de arka taraflarda olsalardı belkide medeniyetimiz bu şekilde gelişemezdi.

 

Dişlerdeki Yaratılış Gerçeği

 

İnsan dişlerinin yapısını kısmen inceledik. İncelerken küçük dokunuşlar ile yaratılışın kendisini nasıl gösterdiğine de dikkat çektik ancak dişlerdeki yaratılışın harikuladeliğine biraz daha odaklanarak yaratıcının kudret ve üstünlüğüne dikkat çekmek istiyorum.

 

İnsan dişi vücudundaki en sert organik maddedir ve az önce Diş Minesinden bahsederken minenin hiç sinir bağlantısı olmadığına ve hemen altındaki dentin tabakasının ise çok sınırlı bir bağlantısı olduğuna değindik.

 

Eğer mine azda olsa sinir damar bağlantısına sahip olsaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü ? Dişlerinizi kullanmak sizin için ölüm olurdu ve onları hiç kullanmak istemediniz. Muhtemelen yeterli besin kaynaklarını vücudunuzun içerisine iletemez ve sıkı durun en iyi ihtimalle medeniyetimiz hiç gelişemezdi. Nasıl buraya bağladın derseniz dişlerinde her beslenme anında ölümcül acılar hisseden bir canlı nasıl medeniyet üretmek için vakit bulabilir ki ?!

 

Dişlerinizin lokasyonel dağılımı da aynı şekilde Yüce Allahın üstün yaratışını göstermektedir. Kesici dişler yerine azı dişleri önde olsa idi kesme işlemi büyük ölçüde ve pek çok besinde gelişemeyecek ve beslenmenin bu safhası da büyük sıkıntı olacaktı.

 

Dişlerin sert ve güçlü tasarımı da yaratılışın kanıtlarından biridir. Dişler kök bölgesinde adeta bir ağaç gibi diş etine bağlanmışlardır. diş eti yada diş kökü problemi olanlar hızlı bir şekilde çoğu zaman 20 li yaşların başında dişlerini kaybetmektedirler ve hayatlarının geri kalan kısmı bu korkunç durumla mücadele ederek geçmektedir. Eğer bu sağlamlık sorunu insanlığın tamamını etkileyen bir durum olsaydı insan türü hızlı bir şekilde yeryüzünden silinebilirdi.

 

Sonuç olarak dişler Yüce Allahın üstün yaratışını gösteren yaratılış gerçeklerinden bir diğeridir. Dişler herşeyimizi bize veren Allahtan bir rahmet ve hediyedir. Allah hayatın doğasına acı, ağrı ve eziyeti de ekleyerek çoğunlukla nimetlerin önemini yitirdiğimiz anlarda bizlere hatırlatmaktadır. Diş sinirlerinde bir ağrı hisseden bir kişi için o anın en öncelikli konusu milyonlarca dolar kazanmak değil ancak o ağrıdan kurtulmaktır. Dişlerdeki bu olağanüstü yaratılış herşey de olduğu gibi insan vücudunda da Yüce Allahın varlığını kanıtlamaktadır. İnsanın unutmaması gereken ise canlılar içerisinde bilinç sahibi tek canlının kendisi olduğu ve Allahın bu bilinç ve diğer nimetler ile kendisinden beklediği adımlar olduğudur.

 

Allah dişlerimizi bir sebep üzere yarattığı gibi hayatı da bir sebep üzere yaratmıştır. Dişlerinize sahip olmak için herhangi bir şey yapmadığınız gibi hayatınıza sahip olmak içinde herhangi bir şey yapmadınız.

Allaha yönelmek için yarın geç olabilir…

 

Rahimlerde size istediği şekli veren O’dur. O’ndan başka ilâh yoktur. O kudret ve hikmet sahibidir. Ali İmran 6

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Simdi Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlıyorsunuz (6) Goz ve Gorme Mucizesi

Gorme duyunuzu kaç paraya satardınız ? Soz gelimi sol gözünüze 2 milyon dolarlık bir teklif …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir