D Vitamini Korona Virüse Karşı Korur mu ?

Vitaminler genel itibari ile dışarıdan besinler vasıtası ile alınması gereken vücut fonksiyonları için kilit öneme sahip organik bileşiklerdir. 13 farklı çeşit vitamin bulunmaktadır. Vitaminler temel olarak suda çözünenler ve yağda çözünenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Suda çözünen vitaminler b ve c vitaminleri iken yağda çözülenler A, K, D, ve E vitaminleridir. Yağda çözülen vitaminler depo edilebilirken suda çözünen vitaminler depo edilemezler ve günlük olarak alınmalıdırlar. Şimdi gelelim bizim esas oğlana yani Vitamin D’ye

 

D vitamini vücudumuz içerisinde üretilmeyen kesinlikle dışarıdan alınması gereken bir vitamindir. Aslında vücudun bunu üretim mekanizmaları güneş ışığı gibi ham maddeler ile mevcuttur ancak bu her zaman yeterli değildir.

 

D vitamini alındığı formatta kullanılamaz bir takım dönüşümlere ihtiyacı vardır ki tam olarak da olan budur. D vitamini sentezlendiğin de yada dışarıdan alındığında karaciğer ve böbrek tarafından bir takım işlemlere tabi tutulur ve bunların ardından kullanıma hazır hale gelir.

 

 

Bugünlerde internette sıkça karşılaştığım sorulardan bir tanesi D vitamini eksikliğinin Korona virüse karşı bağışıklık sistemimizi ne boyutta etkileyeceği ile alakalı oluyor. Bir kere şunu bilmek önemli bütün vitaminler, proteinler, madeni tuzlar, hayvansal ve bitkisel yağlar belli oranlarda her daim alınmalı. Bunu en güzel yapabileceğiniz yöntem dengeli beslenmektir. Konu özelinde baktığımızda da D vitamini eksikliğinin gerçekten bağışıklık sistemini negatif etkilediği aşikar bir biçimde karşımıza çıkıyor.

 

  • D vitamini eksikliği kalp ve damar rahatsızlıklarına kısmi olarak negatif etkide bulunur.
  • D vitamini eksikliği ile diyabet arasında ciddi manada ilişki var gibi durmaktadır. Tabi bu eksikliğin normal düzeylerin çok altında olduğunu belirtmek gereklidir ancak her halukarda D vitamini eksikliği ile diyabet arasında ilişki vardır.
  • Bir önceki madde de işlenen diyabet D vitamini ilişkisi aslında D vitamini ve kilo verme ilişkisi olarak da ele alınabilir. Tabi bu minvalde ele alabilmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ancak mantıken bunu söyleyebiliriz.
  • D vitamini seviyesi ile depresyon arasında oldukça sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Bunun mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir ancak bu ilişki kesin gibi durmaktadır.
  • D vitamini ve kanser ilişkisi ise aslında bir çok araştırmanın ana konularındandır. Bu araştırmalara kısa bir şekilde göz attıktan sonra rahatlıkla D vitamini ve kanser arasında ilişki vardır diyebiliriz.

 

Güneşlenme Yoluyla D vitamini Sentezi

 

D vitamininin güneşlenme vasıtası ile vücudunuzda sentezlenebileceğini söylemiştim. Bunun çok fazla bir teknik detayı bulunmuyor, basitçe güneşin yoğun olduğu saatlerde çıkıp mümkün olan en az kıyafet ile güneşlenmek. Tabi bunu çok abartmamak gereklidir çünkü güneş ışıkları belli bir süre sonra cildinize ciddi zararlar verebilir. Lafı gelmişken şu güneş koruyucu kremlerden bahsedelim. Bu kremlerin güneşin ışık yoğunluğunu ciddi manada azalttığı ve D vitamini sentezine zarar verdiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

 

D Vitamini Takviyeleri

 

D vitamini takviyeleri bugünlerde daha sık konuşulmaktadır. Eğer ihtiyacınız varsa D vitamini takviyesi almalısınız tabi ihtiyacınız varsa. Bunu nasıl öğreneceksiniz ? Tabiki bu konuda Dr’nuz ile görüşüp test yaptırarak, ancak bunun için acele etmemenizi öneririm. Bildiğiniz üzere Korona virüs salgını nedeniyle hastanelerin pek çoğu salgın hastanesine dönüştürüldü yani gerçekten ciddi bir durum yok ise kesinlikle hastanelere gitmeyi bir süre erteleyin ancak D vitamini seviyenizi bilmeden de takviye kullanmayın. Ayrıca bazı kaynaklar D vitaminini K ve A vitaminleri ile birlikte almanın çok daha faydalı olacağını düşünmektedirler.

 

İleri düzey bilgi için ;  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28486651/?from_term=Vitamin+D+Cancer+Relation&from_pos=2

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23713872/?from_term=vitamin+D&from_pos=8

 

 

 

 

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yaraticiyi Gozyasinizda Gormek

Sitemizde sik sik yaratilisin kanıtlarına dair yazılar paylaşmaktayız. Bugun bu yazılara Gozyasi mucizesi ile devam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir