Salgına Neden Olan Koronavirüs (SARS-COV 2) Yarasalarda 70 Yıldır Bulunuyormuş

Daily mail gazetesi oldukça önemli bir haber yayınlamış. Haberin en önemli iddiası su an salgına neden olan SARS-Cov 2 virüsünün ilk kez 1948’de ortaya çıktığı. Bu iddia bilimadamlarına ve araştırmalara dayanınca ortaya ilginç sonuçlar ve gelecek görüntüsü ortaya çıkıyor. Haberin orjinaline https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-8568095/Covid-19-lineage-circulating-bats-70-years-say-researchers.html linkinden ulaşabilirsiniz. Ben genel geçer bir özetini yayınlıyorum sadece.

 

  • Bilim adamları SARS Cov 2 nin ilk kez 1948’de At Yarasalarından türediğini düşünüyor.
  • Pangolinler Yarasalar ve insanlar arasında uygun bir ara geçiş olmayabilir.
  • SARS-COV 2 onlarca yıldır yarasaların arasında geziniyor
  • Bilim adamları bu durumun başka koronavirüs salgınları için potansiyel oluşturduğunu düşünüyor ve buna hazırlıklı olmalıyız diyorlar.

 

Yeni tip Koronavirüsün 1948’den bu yana aramızda olduğu düşünülmektedir. Bilim adamları bu virüsün esas taşıyıcıları olarak at nalı yarasalarını gösterip benzer koronavirüs salgınları için hammadde taşıyor olabileceklerini iddia etmektedirler.

 

Bu virüslerin gerçek kökensel tarihleri arasında konuşmak zordur çünkü rekombinasyonlar vasıtasıyla ve yine mutasyonlar vasıtasıyla çok sık değişim geçirmektedirler. Bununla birlikte araştırmacılar koronavirüslerin üç farklı genetik bölgesinde rekombinasyonların hiç değiştirmediği yerler buldular. Bu araştırmalar SARS-Cov 2 virüsünü yarasalardaki benzerleri ile akraba çıkarmıştır. Ayrıca yapılan farklı çalışmalar SARS-COV 2 virüsünü 2013’te yarasalarda bulunan farklı bir korona virüs ve ilk kez 1969’da keşfedilen benzer bir koronavirüsle yakın akraba çıkarmıştır. Bu araştırmalarla bilim adamları SARS-COV 2 virüsünün 40 ila 70 yıldır aramızda olduğu sonucunu çıkarmaktadır. Bununla birlikte düzinelerce koronavirüs tipi yarasalarda tesbit edilmiş ancak hiç sarbecovirus tipi tesbit edilmemiştir.

 

Bu gerçekler Pangolinlerin yarasalar ile insanlar arasında virüsün yayılması sırasında bir ara geçiş görevi gördüğü iddialarını çürütmektedir.

 

Ancak Glasgow Üniversitesi virüs araştırmaları bölümünden profesör David L Robertson SARS-COV virüsünün konak hücrelere bağlanmak için kullandığı reseptörlerin sadece pangolinlerde bulunan koronavirüslerde olduğunu göstermektedir. Prof Robertson; ”Çalışmamız SARS-COV 2 nin Pangoline insanların üst solunum yolları ile ciddi adaptasyona yol açacak şekilde evrildiğini göstermektedir.”

 

Farklı uzmanlar ve bilim adamları ise bu fikirlere katılmamaktadırlar.

 

Bu çalışmaların en önemli tarafı hayvan temelli virüs ve bakterilere karşı bir farkındalık uyandırmasıdır. AÇıktır ki insanlık hayvansal temelli virüs sıçramalarına karşı ciddi bir farkındalık geliştirmiştir SARS-COV 2 salgını ile birlikte.

 

Penn State üniversitesinden profesör Maciej Boni; ”Açıktır ki Covid 19 insanlığın son salgını olmayacak. Bunu diğerleri izleyecek”. Boni şöyle devam etmektedir; ” Korona virüslerin genetik materyali çok değişkendir bu da demek oluyor ki farklı korona virüs tipleri farklı kaynaklardan ortaya çıkabilir”

 

 

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Simdi Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlıyorsunuz (6) Goz ve Gorme Mucizesi

Gorme duyunuzu kaç paraya satardınız ? Soz gelimi sol gözünüze 2 milyon dolarlık bir teklif …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir