Materyalist Sansürün Darwinizm Dayatması

Prof. Dr. Jonathan Wells,  Akıllı Tasarım[1]görüşünün en önde gelen savunucularından biri. Seattle’da kurulu bulunan Discovery Institue’nun kıdemli biyoloğu olan Dr. Wells, Tesadüflere tapan görüşe verdiği bilimsel yanıtlarla Darwinist materyalistlerin ciddi anlamda tepkisini çeken bir bilimadamıdır. Kendisine bilimsel cevap vermekte zorlanan darwinistler pek çok platformda baskı, sansur vb. uygulamalar ile susturmaya çalışmaktadırlar. Dr. Wells’in  Polonya’da Varsova üniversitesinde yapacağı bir konuşma son dakikada darwinist baskı nedeniyle iptal edilmiştir. Bunun üzerine evolutionnews.com[2]sitesinde konuyla alakalı yazılan yazıyı çeviri olarak size sunuyorum. Bu yazıyı okurken benzer hadiselerin sıklıkla yaşandığını, çoğu zaman işinden olmak istemeyen karşıt görüşlü yaratılış yanlısı yada akıllı tasarım (Özünde neredeyse aynı görüş) yanlısı bilim adamlarının benzer metodlarla susturulduğunu unutmayın. Aslında bu basit örnek bile sözde bilim dünyasında neden teknik olarak hakim görüşün Darwinizm olduğunu da açıklamaktadır. Siz görüşünüze karşı bilimsel delillerle karşınıza çıkan her kişi yada kurumu bu şekilde susturursanız tabi ki karşınızda bir görüş kalmayacaktır. Çünkü siz ortaçağ dönemi kilisesi gibisiniz. Baskıcısınız, sansürcüsünüz, gerçeklerden hazetmiyorsunuz.
Yakınlarda sansur (yazarın bahsettiği ana deneyimde iptal olarak gerçekleşmiştir) deyiminin düşünceleri eleştirel bulunan kişiler için boykot, konuşma alanı ve özgürlüğünün ihlali vb. anlamlarına geldiğini bizzat deneyimledim.
Polonyalı,  Darwinizm ve Akıllı Tasarım alanlarında çalışma yapan grup En Arche Vakfı,  ( Anladığım kadarıyla Polak dilinde kökenler anlamına geliyor- Vurgular bana ait) sık sık yaratılışçılık ile ismi anılsa da duruşları Discovery Institue’nun duruşuna yakındır[3]. Yani İncildeki yaratılış görüşüne benzeyen bir yaratılış görüşü değil ancak akıllı tasarım.
Genelde bu grup farklı dillerdeki kitapları Polak diline çevirerek harika bir iş çıkarmaktadır. Çevirdikleri kitaplar arasında Phillip Johnson’ın ” Darwin Yargılanıyor”[4], Michael J. Behe’nin ”Darwinin Kara Kutusu”[5], Stephen Meyer’in ”Hücredeki İmza”[6]bulunmaktadır. ( ismi anılan yazarlar seçkin bilim adamları olup Discovery ınstitue’nin kıdemli biyologlarıdır-Not bana ait)Prof. Dr. Michael J. Behe’nin Son kitabı ” Darwin Devolves” isimli kitabının kapağı


En Arche vakfı geçtiğimiz günlerde benim ”Evrimin İkonları”[7]isimli kitabımı polak diline çevirdi ve 31 ocak 2020 tarihli bir tanıtım toplantısı organize edip beni de davet etti. Tabi pek çok darwinizm karşıtı kişinin bir araya geleceği meçhul olduğu için( Neden böyle bir buluşmanın gizli gerçekleşmesinin planlanması size ilginç gelebilir. Darwinci baskıyı akademik dünyada derinden hisseden bilim adamlarından biri olan prof. Wells darwinci baskının polak akademisyenlere zarar vereceğinden korkmuş olabilir)  bu organizasyon gizli organize edilmiş ve sadece davet edilenlerin katılabileceği bir yapıya büründürülmüştür. Ayrıca bu organizasyonun gerçekleşmesi için Varsova Üniversitesinin kütüphanesi kiralanmıştır.
En Arche vakfı[8] bu buluşmayı kamuoyuna hiç duyurmamıştı ancak sadece geçmişte Akıllı Tasarım yanlısı kitapları ücret karşılığı çeviren bir kaç kişi ekstradan bu organizasyona davet edilmişti. Bu çevirmenlerden bir tanesinin yetkisiz ve izinsiz bir şekilde bu organizasyonu internette sosyal mecralarda duyurması akabinde korkunç bir darwinist sansur başladı. Darwinist troller davet listesindeki profesörlere ulaşıp bir sansür kampanyası oluşması için okul yöneticilerine baskı yaptılar. Üniversite ile yapılmış kira sözleşmesine rağmen üniversite yönetimi sadece bir gün içerisinde sözleşmeyi iptal etti. En Arche vakfı yöneticilerinin açıklama isteklerine ise cevap verilmedi.
Bu tip davranışlar yeni değil. 2004’te Helsinki Üniversitesi’de Discovery Üniversitesinin bilim adamlarından Paul Nelson[9] ve Richard Sternberg’in[10] konuşmasıda iptal edilmişti. (Bu organizasyon daha sonra Helsinki Teknoloji Üniversitesinden gerçekleştirilmiştir.) Bu vaka daha sonra finli yazar Matti Leisola’nın ”Kafir”[11]isimli kitabından anlatılmıştır.


Finli bilim adamı Matti Leisola’nın ” Kafir; bir bilim adamının darwinden tasarım fikrine dönüşü” kitabının kapağı
Ekim 2009’un başlarında ”Amerikan Özgürlük Ortaklığı”[12]isimli kuruluş devlet tarafından işletilen California Bilim Merkezi isimli kuruluşun bir oditoryumunu iki farklı görüşü de barındıran bir film ve tartışma buluşması için kiraladı. İlki ”Bizler, yıldızların doğumuyuz” isimli darwinizm övgüsü yapılan bir film iken ikincisi ”Darwinin Çıkmazı” isimli karşıt görüşü yani yaşamın tasarımlandığı görüşünü savunan bir film idi. Organizatörler filmlerin gösteriminin akabinde iki tarafında katıldığı bir tartışma planlamıştı. Ancak 6 ekimde California Bilim Merkezi organizasyonu kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle iptal etti.
Amerikan Özgürlük Ortaklığı isimli kuruluş daha sonra bilim merkezine bir dava açtı ve iddia olarak da, merkezin Smitsonian Enstitüsü ve bazı üniversitelerdeki profesörler tarafından gelen baskıya yanlış bir şekilde boyun eğdiği ve yapılanların Amerikan Anayasasının ihlali olduğu belirtti. Dava da ayrıca California Bilim Merkezinin iptal kararı ile ilgili gerçek nedenlerini gizlediği de ifade edildi.
Darwinin Çıkmazı isimli film Discovery Enstitüsünün kıdemli bilim adamlarından Stephen Meyer’in aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanmıştı. Discovery Enstitü daha sonra kendisi de California Bilim Merkezine bir dava açarak bu ani kararın sebeplerini ve ilgili belge ve bilgileri talep etti. Bilim merkezi bazı belgelerle geri döndü ancak hepsi ile değil. En önemlisi merkez Smitsonian Enstitüsünden gelen baskıyı gizledi. Birkaç ay sonra California Bilim Merkezi dava sonucu Amerikan Özgürlük Ortaklığı isimli kuruluşa 110.000 USD ödemeye mahkum edildi.
Bunlarla Bittimi, Tabiki Hayır
Ekim 2017’de ödüllü Brezilyalı bilim adamı Marcos Eberlin[13]ve Discovery Enstitünün kıdemli bilim adamı Paul Nelson Portekiz’de Algarve üniversitesinde konuşma yapacaklardı. Konuşmanın gerçekleşmesinden 1 ay önce gerçekleşen yoğun darwinist baskı sonucu konuşma iptal edildi ve ardından aynı program Porto Üniversitesinden gerçekleştirilmek üzere planlandı. Üniversitenin bilim dekanı kendiside onaylamasına ve hatta konuşmacılar listesinden olmasına rağmen bir kez daha vukuu buldu. Konuşmanın gerçekleşmesine sadece 8 gün kala herşey iptal edildi. Üniversite yönetimi ve bilim dekanı baskılara dayanamamıştı.
Ancak pes etmek reddilmiş ve yine pes edilmemişti. Bu kez organizatörler bir hotelin toplantı salonunu ispanyanın Leon şehrinde kiraladılar. Öğrenciler ve bazı katılımcılar bu toplantıya katılmak için 2000 km civarı yol yaptılar.
Geçen ay Polonya’da olanlar, Darwinist sansürler yine engelleme girişiminde başarılı olamadılar. En Arche vakfı Varsova’nın merkezindeki Novotel’in toplantı salonunu tutup yine de organizasyonu gerçekleştirmeyi başardılar.


[1] Akıllı tasarım görüşü evrenin, dünyanın ve biyolojik canlıların arkasında yaratıcı, tasarımcı bir güç olduğunu bilimsel olarak savunur. Daha fazla bilgi için bkz. https://www.discovery.org/id/ Erişim tarihi: 24/02/2020
[2] Akıllı tasarım görüşü bağlamında biyolojik kökenlere ilişkin yayınlar yapan bilim topluluğunun websitesi.
[3]Discovery Institue kökenler bağlamında evrenin ve canlılığın tasarımlandığının bilimsel çıkarımlarla yapılabileceğini ancak tasarımcı-yaratıcının kimliğinin bilinemeyebileceğini savunmaktadır. Herhangi bir dini yada inancı argümanların arasına oturtmaz.
[4] https://darwinontrial.com/ Erişim tarihi 24/02/2020
[5] https://www.discovery.org/b/darwins-black-box/ Erişim tarihi 24/02/2020
[6] https://signatureinthecell.com/ Erişim tarihi 24/02/2020
[7] https://iconsofevolution.com/ Erişim tarihi 24/02/2020
[8]Polonyalı bir bilim topluluğu. Akıllı tasarım görüşlerine ait kitapları kendi dillerine çevirip eğitim alanında faaliyet gösteren bir grup. https://enarche.pl/?lang=en Erişim tarihi 24/02/2020
[9] http://arn.org/authors/nelson.html
[10] http://www.richardsternberg.com/smithsonian.php  Ayrıca bu sayfada Richard Sternberg’e karşı nasıl bir darwinci cadı avının uygulandığının detaylarını kendi ağzından dinleyebilirsiniz. Erişim tarihi 24/02/2020
[11] Matti Leisola; ”Kafir, Bir bilim adamının darwinizden tasarım fikrine dönüşü” isimli kitabın yazarı. Finlandiyalı bilim adamı enzimler üzerine biyomühendislik alanında uzmandır.
[12] https://americanfreedomalliance.org/ Amerika’da özellikle bilim alanında düşünce özgürlüğünü savunan bir toplum kuruluşu.
[13] Ödüllü Brezilyalı bilim adamı.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yeryüzü Insan Medeniyeti Olusturacak Sekilde Yaratildi

Bu yazıyı okuyanların pek cogunun 50-60 yasinin üstünde olacagini düşünmüyorum. Ortalama yas grubunun ose 20 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir