Insan Zihni Icin Bir Evrim Sozkonusu Degil

Evolutionnews sitesinden Denis Oleary insan bilincinin evrimi iddialarinin ne kadar bayat ve gecersiz oldugunu ana hatlariyla yazmis. Zihin ve bilinc insani insan yapan en onemli degerlerdir. Acikcasi daha onceki yazilarimda ve ozellikle Prof. Michael Denton’in cevirdigim 20 yazilik serisinde gosterildigi uzere insan ilk ciktigi andan itibaren zihin ve bilinc sahibidir ve hem el yapisi hemde iki ayakliligi ile medeniyet olusmasina destek olacak hususlar zaten yaratilisinda ona saglanmistir.

 

Insana dogruyu ve yanlisi secme sansini veren zihin neden verilmistir ? Neden insana hem kotuluk yapma sansi verilmistir ?

 

5. İnsanoğlu, kendisine kimsenin güç yetiremeyeceğini mi sanıyor?

6. “Yığınla mal harcadım” diyor.

7. Kendisini kimsenin görmediğini mi sanıyor?

8,9,10. Biz ona iki göz, bir dil, iki dudak vermedik mi; iki apaçık yolu (hayır ve şer yollarını) göstermedik mi?

 

Allah acikca kuranda insani denedigini ve bu sebepten insani anlayabilen, yorumlayabilen degerlendirme yapabilen bir canli olarak yaratmistir.

 

Unutmayin Bagislamasi Sonsuz Yuce Allahi memnun edebilmek icin sadece bir sansimiz var. Oldugumuzde bu sansi sonsuza kadar kaybedecegiz.

 

 

Insan Zihni Icin Bir Evrim Sozkonusu Degildir

 

 

İnsan bilincinin evrimini izlemek için tasarımlanan muhtemelen en sinir bozucu bilim disiplini, insan bilincinin evriminin izini sürmeye yönelik çabasıdır. Görünüşe göre, ağrıdan kaçınma konusunda düz solucan ile başlıyoruz ve Chaitin’in bilinemez sayısıyla sona eriyoruz. Bu büyük bir boşluk. Tabii ki, bu işe yaramaz. Evrim, daha akıllı şempanzeleri (veya daha aptal olanları, degiskenlere bagli olarak) tahmin edebilir, ancak evrim teorisine ait olan hiçbir fikir dünyasını tahmin edemez.

 

Olgularin Kaosa Donusmesi

 

”Bilincin teorileri evrimsel biyolojiyle sıkı bir şekilde bağlantılı olmalıdır” gibi iddialar ne anlama geliyor?

Bilincin norobilimsel tahmin teorileri şu anda kaosa dönüşmektedir. Kısaca, önde gelen teori “hakiki bir bilim değildir” olarak nitelendirilmiştir. 100’den fazla öfkeli önde gelen nörobilimci tarafından imzalanan mektubu okuyarak anladığımız kadarıyla, büyük bir sorun, önde gelen teorinin “kürtaj hakkı” konusunda beklenen kadar dostane olmamasıdır. (Eğer teori doğruysa, insanlar doğum öncesi bilince sahip olabilir…) Pozitif bir yönü  ile düşünelim. Önde gelen nörobilimciler, önceliklerini açıkça belirliyorlar ve mantığa dayalı düşünce onlardan biri gibi görünmüyor. Ancak evrimsel biyoloji bunu nasıl düzenleyebilir? İnsan gebeliği, işte, insan gebeliği gibi olmayan bir şeymiş gibi davranabilir mi? İnsan Bilincinin Evrimi Bile Mümkün müdür? Erken insan tarihine baktığımızda, aydınlanmanin yani bilince kavusmanin aniden, beklenmedik bir şekilde her geçen dönemde daha erken çağlarda belirdiğini görüyoruz. Paleontoloji buluntuları, ışığın açılması gibi daha çok düz solucanı daha akıllı hale getirme adımlarının neredeyse sonsuz bir yavaş serisinden ziyade bir kapiyi açmaya benziyor… Peki neyse bu? Bu bir siirmi? İşte, eski insan geçmişinde ani aydınlanmaların ( biince kavusmalarin )biliminden bazı yakın buluntular:

 

Genellikle, Neanderthal insanı, bizden daha az gelişmiş olduğu için eleştirilir, ama giderek daha fazla kimse neden olduğunu anlamayabilir. İşte yaklaşık 70.000 ila 100.000 yıl öncesine ait bir Neanderthal mutfak buluntusu:

 

Arkeologlar, yaklaşık 30 metrekarelik ve altı metre derinlikteki bir kazı alanında çeşitli tabakalarda on adet ateş yeri ( yemek yapmak icin ocak benzeri) buldu… Neanderthaller ne yiyordu? “Onların ne yediğini ve hatta kullandıkları malzelemeleri ve pişirme tekniklerini öğrenebildik. Pişirilmiş keçi, geyik, at, öküz (nesli tükenmiş boğalar), gergedanlar ve muhtemelen kabuklarının üzerine yerleştirilip sıcak taşlarda bir süre kaynatılan kaplumbağaların kalıntılarını ve yanmış kemiklerini bulduk.” “Et, bu iç kesimli mağarada menüdeydi, ancak İspanya’nın Cartagena yakınlarında batı Akdeniz’e bakan mağaralardaki diğer kazılarda balık, midye ve kabuklular, hatta kavrulmuş çam fıstığı kalıntıları bulundu.”TRENTO ÜNİVERSİTESİ, “NEANDERTHAL MUTFAĞI: KAZILAR, NEANDERTHALLERİN HOMO SAPIENS İLE AYNI DERECEDE İLERİKİ GÖRÜŞTE OLDUKLARINI ORTAYA ÇIKARDI,” PHYS.ORG, 13 EKİM 2023, MAKALE AÇIK ERİŞİM SUNUMDUR.

 

Şimdi dahada eski zamanlara bakalim. Yaklaşık yarım milyon yıl önce, insanlar ahşap yapılar inşa ediyorlardı ve bunlardan sadece çok azı günümüze kadar korunmuştur:

 

Yapılan son araştırmalar, Homo sapiens’ten önce gelen eski insan atalarının, neredeyse yarım milyon yıl önce gelişmiş ahşap işçiliğiyle uğraştığını ortaya çıkardı. Bulunan artefaktlar, bu insanların, platformların temelini veya barınak parçalarını inşa etme sürecinde, önceden düşünüldüğünden daha erken bir zamanda faaliyet gösterdiklerini göstermektedir. LIVERPOOL ÜNİVERSİTESİ, “HOMO SAPIENS TARAFINDAN İNŞA EDİLMEMİŞ – BİLİM İNSANLARI “OLAĞANDIŞI” 476.000 YILLIK AHŞAP YAPININ KEŞFİ,” SCITECH DAILY, 9 EKİM 2023, MAKALE AÇIK ERİŞİM SUNUMDUR.

 

https://youtu.be/lHnJbBJ_6MQ?si=o51kPMyhNpmfu98U

 

Casey Luskin Notlari:

Bu nadir buluntu, fosil kayıtlarındaki bazı insana benzer formların – belki bu dönemde yaşayan Neanderthaller – düşündüğümüzden çok daha akıllı olduğunu göstermektedir. Her durumda, bu tür kanıtlar, erken insanların akılsız vahşiler olduğu ve zihinsel olarak ilkel öncülere indirgendiğimiz fikrini desteklememektedir. CASEY LUSKIN, “AHŞAP İŞCİLİĞİNİN KANITLARI YÜKSEK İNSAN ZEKÂSINI ORTA PLEISTOSEN DÖNEMİNE KADAR UZATIYOR”, EVOLUTION NEWS, 20 EYLÜL 2023.

 

Ilkel insan diye bir sey yoktur. Insanlar ilk ciktiklari andan itibaren dusunebilme, alet uretebilme ve is esya gelistirebilecek durumda yeryuzunde belirmislerdir. O donemin bilimsel gelismesi eger bugun ku gibi olsaydi o halde o insanlarinda bilgisayarlar uretebilecegini vs iddia etmek hicde abarti olmayacakti. Insanin evrimi masali kanitlara degil ancak inanclara bagli bir hikayeler butunudur.

 

 

Sferoidlerin Üretimi

 

Ve şimdi çok çok geriye dogru düşünelim:

 

Yaklaşık 1,4 milyon yıl öncesine tarihlenen Kuzey İsrail’deki bir alanda, erik büyüklüğünde, yaklaşık 600 adet kireçtaşı top (sferoid) araçlarla birlikte bulundu. Yapımcıları ne yapmaya çalışıyordu?

 

“Homininlerin 1,4 milyon yıl önce, zihinlerinde bir küre tasarlayabilme yeteneğine sahip oldukları ve taşları buna uygun şekilde şekillendirebildikleri görünmektedir,” diyor HUJI’nin baş yazarı Antoine Muller. “Bu dikkat gerektiren bir planlama ve önceden düşünme, aynı zamanda büyük bir el ustaligi ve  beceri  gerektirir.” Bu döneme ait diğer eserler arasında zarif taş el baltaları da bulunmaktadır. Bu sferoidlerle birlikte değerlendirildiğinde, yeni çalışma bu erken dönem alet yapıcılarının simetri ve güzellik konusunda bir takdir yeteneğine sahip olduklarını göstermektedir, denilmektedir. PHIE JACOBS, “BU TAŞ TOPÇUKLAR ANTİK İNSAN AİLESİ TARAFINDAN KÜREYİ MÜKEMMELLEŞTİRMEK İÇİN Mİ YAPILDI?”, BİLİM, 5 EYLÜL 2023. MAKALE AÇIK ERİŞİMDİR.

 

 

Afrika’daki sitelerde bile daha eski küreler bulunmaktadır. “Eğer aynı niyetlilik orada gösterilebilirse, bu, homininlerin taşlarda simetrik şekiller isteme ve başarma konusunda en eski kanıtı temsil eder.” (Phys.org, 5 Eylül 2023)

 

İnsan teknolojisinin bir geçmişi vardır, ancak zihinler bu teknolojinin varligi ile mucadele ederken gercekler gorulemez durumdadir.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Simdi Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlıyorsunuz (7) Kalp Mucizesi

Henüz ana rahmindeyken beni yarattın, ic varligimi sen yarattın. Gulumsemem, gözlerimi kırpmam, seni tanıyabilmek icin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir