İlhan Arselin Zayıf Kuran Eleştirileri

Türk ateizmi her daim cahil oldu ancak İlhan Arsel ve Turan Dursun vari yazarlar bu cehaletin temel nedenlerinden başlıcalarıdır. Öncelikle Türk tipi ateizm eleştiri yaparken vardığı kendi fikrinin sonuçları olan yargıların birer düşünce aritmetiği olduğunu açıkça söylemez. Sonrasında bu şahsi düşünce ile varılan sonuç ( Bakın bir kanıt yada argümanla değil) bir gerçek hakikat gibi paylaşılır, bunun genellikle bir cehaletin ürünü olduğunu bilmeyen yeni yetme okurlar ise way be burada bir argüman varmış diyerek Kuranın bazı hataları olduğunu vb. düşünebilmektedirler.

 

Bu yazıda bunlardan bir tanesine dikkat çekeceğim. İlhan Arselin Kuranın eleştirisi kitabında Enam Suresi 92. ayeti ile alakalı zorlama bir yorumdan fazlası olarak göremeyeceğimiz Kuranın sadece Arap toplumuna indirildiği iddiasına bir göz atalım.

 

”Gerçektende Şeriatçıların genel olarak saplı bulundukları inanç şudur ki Kuran Tanrının ağzından çıkma sözlerdir. Sadece araplara değil tüm insanlığa gönderilmiştir. Bu inanca öylesine saplanmışlardır ki Kuranın mekke ve çevresindekilere gönderildiğini bildiren ayetide ( Enam 92) bu doğrultuda yorumlarlar” İlhan Arsel Kuranın Eleştirisi 1

 

Önce Enam Suresi ne demiş ona bakalım ;

 

”Bu Kitap (Kur´ân), kendinden önceki kitapları tasdik eden, şehirler anası (Mekke) halkını ve çevresindeki bütün insanlığı uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Ahiret gününe iman edenler bu Kitab´a da iman ederler ve onlar namazlarına da devamlıdırlar. Enam 92

 

Kuranın kendinden öncekileri tasdik eden, şehirlerin anası Mekke ve çevresindeki bütün insanlığı ahiret ile ilgili uyarılması için Allah tarafından indirilen bir kitap olduğu bahsediliyor. Aslında ayet açıkça hem Mekke hemde tüm insanlık için indiğini açıklıyor ama art niyetli beleş ateistlerin buradan argüman çıkarma çabası inanılmaz.

 

Bunu sadece Mekke ve çevresi olarak dahi görsek o zaman da şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Ayet peygambere inmiştir ve peygamberin fiziksel gücü ile yapabileceği tebliğ Mekke ve çevresini ancak içerebilecektir. Kuranın genelinde ise mesajın tüm insanlığa olduğu söylenmektedir bu mesaj ise belli bir zaman yada kişiye değil tüm insanlığadır.

 

Son derece açık olan bir konuda bile bir çelişki varmış gibi gösterebilme çabasının adı ahlaksız Türk ateizmidir. Bu insanlar ahlakın kırıntısını içlerinde taşımamaktadırlar. Son olarak Kuran temelinde bir kavramı eleştiriyorsanız Kurandaki tüm ilgili ayetleri ortaya koymalı ve hepsinin verdiği ortak manaya göre yorum yapmalısınız. Diğer türlü doğru ve ahlaki bir yaklaşım olmaz.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yeryüzü Insan Medeniyeti Olusturacak Sekilde Yaratildi

Bu yazıyı okuyanların pek cogunun 50-60 yasinin üstünde olacagini düşünmüyorum. Ortalama yas grubunun ose 20 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir