Simdi Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlayabilirsiniz (1)

 

Siradan bir insan kendisine nimetlerin hangi sekilde geldigini ve bu nimetlerin geliş patikalarının ne kadar görkemli ve ibret verici oldugunu hiç önemsemez, bazı insanlar Yuce Allahin kendisine verdigi bilinç nimetine ragmen bu gercegi pek az kere düşünmüştür ve düşünenlerin pek coguda Ikrami Sonsuz Yüce Allahi gereği gibi idrak etmemiş, bunun icin caba sarfetmemistir.

 

Bu yazıda Yüce Allahin bizlerin emrine verdigi canlılardan “Kopepod” ismi verilen miniminnacik kucuk deniz canisini ele alacağım. Bu minicik canlı görmek isteyenler icin  Yücel Allahin yaratisini ve eserlerinin görkemini gözler önüne sermektedir. Yüce Allaha övgüler olsun…

 

Dediler ki: ‘Sen yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten sen, her şeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın.’ Bakara 32

 

 

Kopepod Canlilari- Denizlerin Kucuk Ama Etkileri Büyük Canlıları

 

Boylari 1-3 mm arası değişen Kopepod canlıları bircik deniz canlısı icin büyük oneme sahiptir, çünkü pekcogu icin bir besin kaynagidir. 20.000 in üstünde ture sahip olan bu canlılar oldukça etkileyici özelliklere sahiptirler.

Bu ilginç ama kompleks canlılar beslenebilmek  için her gün kendi vücutlarının yaklaşık 1 milyon katı genişliğinde bir bölgeyi dolaşmaları gerekir. Bunu bir hayal etsenize; 2 metre boyunuz oldugunu varsayin ve bunu 1 milyon ile çarpın ortaya çıkan rakam 2 milyon metredir yani 2000 km mesafe, her gun bu derece mesafeyi yiyecek bulmak icin aradiginizi varsayan Allahım ne kadar da acıklı olurdu. Her gun istanbuldan Tahrana kadar seyahat etmeniz gerekirdi, iste bu canlılar her gun bu kadar mesafeyi yiyecek bulmak icin katetmektedirler.  Texas Üniversitesi’nde deniz canlıları biyoloğu olarak çalışan Brad Gemmel’e göre bunu da kendi boylarının 500 katı kadar mesafeyi 1 saniyede yüzerek gerçekleştirirler. Eğer bir insan kendi boyunun 500 katını 1 saniyede yüzebilseydi o zaman bu yaklaşık 3200 km/saatlik bir hıza denk gelecekti. Örneğin en hızlı hayvan olarak bilinen çita saniyede boyunun 30 katı kadar hızla koşabilir. Kopepodların hızı ses hızının (1224 km/saat) yaklaşık 3 katına ulaşır ki, şu anda uçaklarda bile olmayan bir sürati ifade eder.

 

https://youtu.be/72NX5WEdcbc?si=J7x7tdxE8yCoC6iQ

Kopepodlarin özellikleri icin üretilen bu kısa animasyon videoda bu müthiş yaratilisa sahip canlıların pek çok özelliklerinden sadece DNA silebilme yetenekleri kismen bahsedilmiştir. Ama sadece bu özellik bu canlıların arkasındaki yaratıcı gucu tum kudretiyle göstermektedir.

Bu minik canlıların çok uzun mesafeleri kat etmeleri besin bulabilmek için yeterli değildir. Bunun için ayrıca çok hassas bazı kabiliyetlerle donatılmıştırlar. Görme yetenekleri olmayan bu canlılara organik kimyasalları saptayabilecek bir meleke verilmiştir. Bunun dışında minik kılları sayesinde çevresindeki hareketleri ve bunların yönlerini algılar ve hızla atağa geçebilirler.

Kopepodlar dünyanın sadece en hızlı değil, aynı zamanda en güçlü hayvanlarıdır. Sinir sistemleri de bu hız ve gücü destekleyecek şekildedir. Sinirlerindeki sinyaller diğer omurgasız hayvanların çok azında görülen bir şekilde iletilir. Sinirlerinin çevresindeki myelin protein tabakası ile bu özel sinir iletisi gerçekleşir. Dolayısıyla avlarını çok hızlı algılarlar ve müthiş bir hızla atağa geçebilirler.

 

Bu gücü daha iyi algılayabilmemiz için yine aynı özellikler insanda olsaydı nasıl olurdu ona bakalım. Kopepodlardaki gücün göreceli olarak aynısı bacaklarımızda olsaydı, suyun içinde 1 saniyede yaklaşık 800 metre sıçrayabilirdik. Tabii suyun dışında bunun çok daha fazlası mümkün olabilirdi. Aerodinamik olarak değerlendirildiğinde aynı zıplama gücü ile havada 1 saniyede yaklaşık 15-20 km sıçrayabilirdik.

 

Kopepodlarin eskiden çok bilinmeyen ancak su anda gayet iyi bilinen bir özelliği daha vardirki bu aslında en etkileyici olanıdır. Kopepod var somatik yani sonraki nesillere aktarımı yapılamayan genlerde ( Embriyonik süreç içerisinde) DNA’larindan o ana kadarki yasam suresi icinde eklenen bazı bilgileri silebilmektediler. Bu sekilde bu canlılar çeşitli virüsler yada parazitler vasıtası ile DNA larına eklenen zararlı bilgileri genlerinden atabilmektedirler, ne muazzam ama, Yücel Allah onlara bu özelliği vererek sistemin onlara getirebileceği negatif getirilerin etkisini sinirlamistir çünkü Kopepodlar okyanus besin zinciri içerisinde muazzam oneme sahiptirler. Bu DNA silinmesi olayını biraz daha açalım; mesela sizin DNA’larınıza atalarinizin gecmiste yaptıgı akraba evlilikleri nedeniyle bazı kalıtsal hastalıkların eklendiğini varsayalım, bu kalıtsal hastalıkları daha bebekken DNA’nizdan silebildiginizi hayal edin iste gözleri, kulakları, beyinleri hatta dolaşım sistemleri olmayan bu canlılar bu özellikler ile birlikte yaratilmislardir.

 

https://youtu.be/5JJShAiHjyI?si=l7j2z1zNK5hF0-7R

 

Simdi gercekleri bilinç ve ekletme düzleminden geçirmeden sadece okuyup geçersek ahırlarda baktigimiz eseklerden bir farkımız olmaz, bu yüzden simdi elimizdekileri verileri degerlendirelim;

 

  • Herhangi beyin, göz, kulak vb. özelliğe sahip olmayan bu canlılar nasıl olurda DNA’larinda üstelik tam olması gereken sonradan eklenmiş bilgilerin bir ismini bazende tamamini silebilmektediler ?
  • Insanoglu dahi DNA’yi hala anlamaya calisiyor iken bu canlılar en ustun bir Genetik mühendisinden çok daha fazlasını gerçekleştirip tam silinmesi gereken bilgileri nasıl silebilmektedirler ?
  • Bu canlılar egitim, öğretim alma imkanina sahip degilken ve ömürleri son derece kısa iken bu islemi nasıl gerceklestirebilmektedirler ?
  • Bu canlılar kendi boyutlarının 1 milyon kati mesafeyi nasıl olurda katedebilmektediler ?
  • Bu canlıların zorlu okyanus kosullarinda hayatta kalabilmek icin yer yer kendi vücut boyutlarının 40-50 kati bir mesafeyi katetmek zorunda oldugunu göze aldigimizda onlara bu çok hayat zıplama yetenegi kim tarafından verilmiştir ?

 

Kopepodlar bilinçsiz, dolaşım sistemleri dahi olmayan zavallı canlılardır. Bu canlılara da bu özelliklere evrenin Yücel Yaraticisi olan Yüce Allah vermiştir. Tesadüfen bu özelliklere bu canlıların sahip olduguna inan herkes acilen akil hastanelerine kapatılmalı ve onların halk arasında rahatça gezmelerine müsaade edilmemelidir. Etrafınızda gördüğünüz her canlıda, her bitkisel yasam formunda yukarıda gördüğünüz satırların binlerce kat fazlası rahatlıkla yazılabilir. Dunya uzerindeki her yasam formu çeşitli özellikler ile donatılarak Yücel Allah tarafından sisteme hizmet etmesi bu hizmeti gerceklestirikende sistemin merkezine oturtuttugu insanin nakledip yaraticiyi görmesi ve yaratıcıya kendini adamasi maksadıyla verilmiştir. Kopepodlar Yücel Allahin eseridir, tesadüfi mutasyonların degil.

 

Bize bilmediklerimizi öğreten Yücel Allaha sonsuz şükürler olsun.

 

Yaratan hiç yaratmayan gibimidir ? Hiç aklinizi kullanmayacakmisiniz ? Nahl 17

 

 

Kaynaklar:

 

https://www.zaferdergisi.com/makale/12522-okyanuslarin-minik-canlilari.html

http://scienceandthesea.org/program/201208/flying-copepods

https://www.bbc.com/news/science-environment-17430640

https://www.nationalgeographic.com/science/article/flying-plankton-take-to-the-air-to-flee-from-fish

 

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Güneş Tutulmasinin Varligimiz Uzerine Manasi

Basligi bu sekilde attik çünkü pek çok kisinin bugüne kadar uzerinde düşünmediği pek çok yaratilis …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir