FDA Korona Virüs Aşı Adaylarını Onaylamak İçin En Az %50 Başarı İstiyor

Amerika Birleşik Devletleri gıda ve ilaç dairesi FDA korona virüs aşıları üretimi ve onay süreci ile alakalı bir rehber yayınladı. Bu rehbere göre bir aşının onay alabilmesi için en az %50 etkinlik göstermesi gerekiyor.

 

Bu rehber senatonun yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği halk sağlığı oturumunda 30 haziranda ortaya çıktı ancak senatörler başta Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları baş danışmanı Antonio Fauci olmak üzere ülkenin önde gelen sağlık uzmanlarından aşının daha hızlı çıkması için güvenlik önlemlerinden taviz verilmeyeceğine dair teminat istedi.

 

FDA yetkilisi Stephen Hahn ise konu ile alakalı şu şekilde konuştu. ” Amerikan halkının beni dinlemesini istiyorum, biz bilimi ve yaptığımız deneyleri güvenlik ve etkinlik için buluşturduk, bundan emin olabilirsiniz.”

 

Dünya çapında hali hazırda 145 aşı adayı test ediliyor ve bunlar arasında liderliği ABD kökenli Moderna şirketinin 3, faza geçtiği aşısı üstlenmiş durumda.

 

ABD başkanı Donald Trump mayıs ayında ABD’nin ev sahipliği yaptığı aşı çalışmasının 12-18 ay içerisinde kullanıma hazır hale getirileceğini söylemişti. Normalde işe yarar bir aşının üretilmesi ve kullanılmaya başlanması genelde 10 yıllar almaktadır.

 

Mayo aşı araştırma grubu yöneticisi Gregory Poland  Reuters’a yaptığı açıklamada FDA’nın Korona virüs için yaptığı aşı rehberinin diğer aşılarla karşılaştırıldığında neredeyse aynı olduğunu belirtip şöyle dedi; ” Bu rehber grip aşısı için kullanılan rehbere ciddi manada benziyor. Ben bunun çok yüksek bir etkinlik beklenti oranı olmadığını düşünüyorum mesela söz gelimi grip aşıları için ortalama etkinlik beklentisi %40, %60 arasındadır.

 

Teksas’taki Baylor Tıp Fakültesinden aşı uzmanı Peter Hotez’de benzer fikirleri savunuyor.” İlk aşımız muhtemelen en iyi aşımız olmayacak, aşı üretim faaliyetinde çalışanlar etkinlik oranını %75 civarında hesaplamalılar.”

 

Eski FDA yetkililerinden Stephen Ostroff ise %50’lik etkinlik oranının işe yarayabilecek bir boyutta olduğunu söyleyip daha aşağıda bir seviyede olsa dahi etkin olacağına dair fikirlerini beyan ediyor.

 

Dr. Fauci ise yetkilerin açıklamalarının halka güven vermesi gerektiğini söyleyerek ”elimizdeki oranlara bakılırsa halkın sadece %45’i düzenli olarak grip aşısı vurduruyor. Korona virüs salgının sona ermesi için halkın %70-75 nin aşılanması gerekiyor dedi.

 

 

Bu yazı https://www.the-scientist.com/news-opinion/fda-to-require-50-percent-efficacy-for-covid-19-vaccines-67685 adresinden 07/07/2020 günü ingilizceden-türkçeye çevrilmiştir.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Güneş Tutulmasinin Varligimiz Uzerine Manasi

Basligi bu sekilde attik çünkü pek çok kisinin bugüne kadar uzerinde düşünmediği pek çok yaratilis …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir