İnsanoğlu Ateşi Kullanma Becerisi İle Yaratıldı

İnsanoğlu yeryüzünde ateşi kullanabilecek, medeniyeti geliştirebilecek bir donanımla yaratıldı. Ateşin keşfi medeniyet için ne kadar önemli ? Ateş medeniyetimiz için dil bilgisi ve kullanım becerisi ile birlikte en önemli gereksinimlerinden biridir. Ünlü bilim adamı Michael Denton bir seri halinde yayınladığı yazılarda ateşin kullanımı, sert metalleri kullanma becerimiz vb. nin tamda insanoğlunun geleceğini bilen ve onun gelişine uygun bir formatta yaratılmış şeyler olduğunu göstermektedir. Peki nasıl bir yaratıcı bunları bilip en baştan zembereği buna uygun düzenleyebilir ? Tabi ki evreni yaratan ve evrenden bağımsız her zerreyi bilgisi kaplamış olacak herşeyden haberdar olabilecek kadar kudretli bir yaratıcı bilebilir. İşte o Yüce Allah’tır… Bu seride daha evrenin ilk yaratılma anından itibaren evrenin insanoğlu için özel olarak yaratılmış bir mekan olduğu gerçeğine değinilecek ve bunu ispatlayan kanıtlara değineceğiz.

 

İnsanoğlu Ateşi Kullanabilecek Donanımla Yaratıldı

 

”Pek çok soruya yanıt verebilen antik Yunanlılar ateşin Prometheus tarafından cennettedn indirildiğine inanmaktalardı… Prometheus’un bu hediye ile Zeus ile yaşadığı problemi ileri bir aşamaya taşıdığına inanıyorlardı. Aşil şöyle demekteydi ” Parlak ateşin ışığı onlar (insanlar) pek çok sanatı keşfedecekler”. A.J Wilson, The Living Rock (1994)

 

Daha öncede yazdığım gibi Curiosity (Meraklı) isimli küçük robot başka bir gezegende Mars’ta yaşamın izlerini aramaktadır. O Marsın yüzeyini keşfettikçe içinde bulunan iyi çalışan bir mini laboratuar vasıtasıyla toprağın kimyasallar ve su açısından analizini yapmaktadır. Mühendisleri tarafından güneş bataryaları ile donatılmış bu küçük robot üreticilerinden milyonlarca kilometre uzakta kendi kendine yetecek bir yazılım ile donatılmıştır ve oldukça uzakta olan üreticilerine sıklıkla yaptığı keşifleri ve analizleri göndermekle meşguldur.

 

El yapımız, entellektüel gelişmişliğimiz ve doğal dünyanın şartları tam olarak bizim bir medeniyet oluşturmamız için hazırlanmıştır. Bu şartların gösterdiği gerçekler öylesine dramatiktir bir insanın vicdanı ile bir kaç dakika düşünüp değerlendirme yapması dahi onun Allahın üstün yaratışını keşfetmesine neden olacaktır. Ateş ve onu kullanma becerimiz medeniyetimizin olmazsa olmaz şartlarından biridir. Bu kaçınılmaz gereksinim Yüce Allah tarafından sağlanmıştır.

 

Sadece 200 Nesil İçinde

 

Curiosity gezegenin teknolojik harikalarından yanlızca bir tanesi. 21. yüzyıl teknolojisinin getirdiği harikalar çok ihtişamlı. İlk metal aleti kullanmaya başlamamızın üstünden sadece 200 nesil geçmiş olmasına rağmen katettiğimiz aşamalar hayranlık uyandırıcı.

 

Geçtiğimiz yüzyıl  boyunca kaydettiğimiz dramatik teknolojik ilerleme bize doğal dünya ile alakalı daha fazla bilgi toplayabileceğimiz araçlar kullanmamızı sağladı -uçsuz bucaksız evrenimizden en küçük yapılardan biri olan DNA’ya kadar-

üstelik diğer bütün yüzyıllardan çok daha keskin bir şekilde. Işığın ve radyo teleskopların kullanılması ile birlikte bizlere milyarlarca ışık yılı uzaklıkta bulunan galaksileri gözlemleyebildik[1]. O kadar ki zamanın başlangıcına yani ilk ateş topu olarak adlandırabileceğimiz evrenin ilk haline yaratılış ilk anlarına kadar bakmayı başarabildik. Biz o derece bilgi sahibi olabildik ki artık onun yani evrenin yaşı ve sınırları ile alakalı çıkarımlar tahminler yapabildik ve buna hala devam ediyoruz. Diğer gezegenlerin yörüngelerini, diğer galaksilerin sayılarını ve yıldızların birbirlerine uzaklığı ile alakalı konuşabilecek kadar bilgi edinmeyi başardık. Ayrıca atomların yıldızların merkezlerinde nasıl sentezlendiğini keşfettik.

 

Teknolojik Harikalar

 

Medeniyetimizin teknolojik harikaları kolaylıkla elde edilmedi. ( Ve bu bilimsel keşifler derin bir bilimsel öngörü sağlamaktadır bizim doğal dünyayı algılamamız için) Bu teknolojik gelişmeler ilkel çağlardan itibaren uzun teknolojik keşifler önderliğinde bizi ilkel çağlardan nano teknolojiyi kullanabilecek düzeye binlerce yıl içerisinde getirdi.

 

Bütün bilimsel keşifler insansoğlunun uzun medeniyet yolcuğu boyunca keşfedildi ve gerçekleştirildi. Ama tüm bunların hepsinin gerçek olmasını bir ana keşif sağladı. Bu keşif bizim her gün kullandığımız sıradan gibi görünen bir keşiftir ancak tek başına herşeyi değiştirdi.

 

İnsanoğlu ateşi ve onun faydalarını kullanmayı keşfetti.

 

Darwin haklı olarak bu keşifle alakalı şöyle demişti, ” Muhtemelen dilin keşfinden sonra insanoğlunun keşfettiği en harika şey (Ateş)” [2]

 

 

71 – Bir de o yaktığınız ateşi gördünüz mü?

72 – Onun ağacını siz mi yarattınız, yoksa yaratan biz miyiz?

73 – Biz onu bir ibret ve çölden gelip geçenlere bir fayda yaptık.

74 – Öyleyse büyük Rabbinin adını yücelt.

Vakıa Süresi

 

 

Bu yazı https://evolutionnews.org/2020/07/humans-were-designed-to-harness-fire/ adresinden 22 ağustos 2020 tarihinde ingilizceden Türkçe ye çevrilmiştir.

 

[1] Arnaud Cassan, Daniel Kubas, Jean-Philippe Beaulieu, Martin Dominik, Keith Horne, J. Greenhill, J. Wambsganss, John Menzies, et al., “One or More Bound Planets per Milky Way Star from Microlensing Observations,” Nature 481 (January 11, 2012): 167–169.

[2] Charles Darwin, The Descent of Man and Selection in Relationship to Sex, vol. 1, 1st ed. (London: John Murray, 1871), 137.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yeryüzü Insan Medeniyeti Olusturacak Sekilde Yaratildi

Bu yazıyı okuyanların pek cogunun 50-60 yasinin üstünde olacagini düşünmüyorum. Ortalama yas grubunun ose 20 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir