Evrimagaciorg Sitesinin Bir Başka Sahtekarlığı

 

 

Türkiye’de ve  Dünyada kanıtlardan uzak iddialarını ispatlamak için insanlar sık sık maalesef sahtekarlığa başvurmaktadırlar. Türkiye’deki sekülerler bu konuda herkesten daha ateşliler. Daha önce iki farklı yazıda sahtekarlıklarını gösterdiğim evrimagaci isimli müphem oluşum insanların özellikle ingilizce okuma yeteneği bilgisizliği ve yetersiz araştırma alışkanlıkları nedeniyle kanıtları istediği gibi eğip bükmekte ve bu şekilde gerçek dünyada kanıt bulamadığı Ateistik görüşleri için sahte kanıtlar üretmektedir.

 

Sahtekarlık kötü bir kelimedir ve ben bu konuda emin olmadığım sürece kimse için bu tarz kelimeler ve ithamlar kullanmamaktayım. Ancak diğer iki yazıda olduğu gibi burada da bu kelimenin hakkını veriyorum. Maalesef bilinçli bir sahtekarlık ile karşı karşıyayız. Gelin beraber bakalım…

 

 

Öncelikle sitede yayınlanan şu yazıya bakıyoruz.

https://evrimagaci.org/tek-hucreliligin-cok-hucrelilige-evrimi-videoya-kaydedildi-7627

Yazı bu konuları hiç bilmeyen ortalama bir insanı bilim vb. kelimelerle argümana inandırabilecek bir üslup ile yazılmış. Yazının yazarı yazdığı yazıdaki çıkarımlardan son derece emin, o derece emin ki ana kaynak olarak kullandığı yazının yazarları dahi o derece emin değil!  hatta sonuç kısmının paragraflarında vardıkları sonucun daha çok bir yorum ve en iyi ihtimalle bir ilk adım olarak değerlendirebileceğini açıkça söylemektedirler. Bunu inceleyeceğiz. Gelin öncelikle evrim agaci org sitesinin ne söylediğine kısaca bir göz atalım;

 

”Günümüzden 600 milyon yıl kadar önce tek hücreliliğin çok hücreliliğe evrimleştiğini birçoğumuz biliriz.”

 

Konuya girmeden önce bilgisiz insanların bu durumundan faydalanmak için hiçbir aklı başında evrimcinin kullanmayacağı tek hücrelilikten çok hücreliliğe geçişin doğal yöntemlerle kesinlikle olduğu gibi bir iman ifadesi ve keskin bir özgüven yanıltması görüyoruz. Tek hücrelilikten çok hücreliliğe geçiş evrimsel bir ön kabuldur arkadaşlar. Sentetik evrim düşüncesinin en büyük açmazlarından biridir. Adam akıllı teorik bir açıklama bile bulunmuyorken[1] buradaki zat bunun hepimiz tarafından bilindiğini söylüyor!!.

https://creation.com/multicellularity suradan tek hücreli hayattan çok hücreli hayata geçişin evrimci sitelerin gösterdiği hansel ve kratel den olağanüstü masallar durumundan gerçek hayatta ne derece imkansız olduğuna dair bilimsel bir yazı okuyabilirsiniz. Görüldüğü üzere tek hücreli yaşamdan çok hücreliliğe geçiş bir bilimsel gerçek değil bir polyanna masalı tadında ön kabulden ibarettir.

 

”Ancak bilmek bir şeydir; bu evrimin gözünüzün önünde yaşanması ise bambaşka bir şeydir. İşte Georgia Teknoloji Üniversitesi ve Montana Üniversitesi araştırmacılarının tanıklık ettiği tam da buydu. Hem de sadece tanıklık etmekle kalmadılar; bu evrimin nefes kesici, hızlandırılmış (“time-lapse”) videolarını da kaydetmeyi başardılar.”

 

Yukarıdaki cümleleri konu ile alakasız insanların önüne bilimsel soslarla ve bilimadamlarından alıntılarla ama onların dahi kullanmadığı keskin bir dille koydugunuzda başkaca bir kanıta ihtiyacınız kalmıyor değil mi ?  Bunların neresi sahtekarlık dediğinizi duyar gibiyim, az sabırlı olun arkadaşın asli kaynak olarak kullandığı kaynağın ta kendisinden nasıl sahtekarlık yapıldığını direkt kaynağı ile göstereceğim Allahın müsaadesi ile….

 

Yazı genel olarak kısa ama iddialı bir yazı ama ardısık bir şekilde iman tekrarı yapılmış bu sebepten son bir alıntı ile ben kendi kısmımı halledeyim.

 

50 hafta, evrimsel ölçekte düşünüldüğünde bir göz kırpma süresi kadardır. Algler içinse 50 hafta biraz daha uzun bir süredir: 750 nesil kadar! Ancak özellikle de tamamen yeni yaşam döngülerine evrimleştiklerini düşünecek olursanız, bu yine de fazlasıyla etkileyicidir.

 

Ortada yeni bir yaşam döngüsü yok, olan sey ortama verilen bir avcının algler üzerinde ürettiği stress ve bunun yıkıcı etkisinin bir süre sonra canlıda zaten varolan bilgiyi harekete geçirerek  algleri birlikte yaşama zorlaması. Ayrıca burada o algler yeni bir çok hücreli olmuyor zaten hali hazırda birey olarak yaşayan algler komun yani topluluk olarak yaşıyor.

 

Yapılan her deney her ne kadar belli bir görüşün imanını korumak ( Bu çalışmada seküler evrim görüşü adına ) için yapılmış olsada çalışma çalışmadır ve emek verenler saygıyı kesinlikle haketmektedirler. Ancak bu saygı hem çalışmayı yapanlarda hem de bunu ahlaksız bir sahtekarlıkla çalışmayı yapan kişiler tarafından bile anılmayan iddialar ile sitenizde yayınladığınızda yerini tepkiye bırakmalıdır.  Neden boyle diyorum ;

 

https://www.nature.com/articles/s41598-019-39558-8

 

Bu linkten ulaşabileceğiniz evrimagaci sitesinin de ana kaynağı olan yazının başlığı şöyle

”Avcılara Karşı Bir Savunma Olarak Cokhücreliliğin Sil Baştan Kökenleri”

Şimdi bloğumun bir yazı öncesine gidiniz ve son yazıda evrim görüşü için üzerinde anlaşılmış bir bilimsel görüş yok argümanını incelediğimiz yazıyı okuyun. Bir şeyin nasıl olduğu bilinmiyor ama olduğuna inanılıyorsa ve hakkında onlarca farklı metod önerisi varsa o konuda bilimsel bir birlik yok demektir yani konu havada askıda demektir. Askıda olan bir konu ancak ön kabuller ile ayakta tutulmuş ise onun  nasıl olduğunu iddia edebiliriz. Her neyse asıl konu bu değil ve çok vakit kaybetmeyelim malum zaten okumayı seven bir millet değiliz.

 

Yazıyı okuduğunuzda belli iddialar (Bu iddiaları yapmak zorundalar, araştırma fonlarının devamı için bu zaruridir.) araştırma metodları vb. detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar her çalışmada bulunur. Bunun ardından bu tip bilimsel çalışmaların Discussions yani tartışmalar kısmı olur, işte yazının bu kısmında yapılan çalışma ile alakalı asli sorunlar yada can sıkıcı gerçekler bulunur. Şimdi bakalım evrimagaci ne demiş yazarlar  ne demiş ;

 

Bu kısımda yazarlar öncelikle çeşitli fikirlerini ve tahminlerini yazmışlar ardından kendi teorileri ile alakalı can sıkıcı yerlere geçmişler. Öncelikle bu yazının yazarlarının evrimagaci sitesinin aksine çok hücreli yaşama geçiş değil ancak basit, çok temel birden çok hücrenin bir arada bulunduğu çokhücreli beden yada yapı tanımlamasını kullandığını belirtelim. Şöyle demişler

 ” Predators have also been observed to induce the formation of multicellular structures in the green algae Chlorella25,26 and Scenedesmus27,28, as well as in bacteria29,30. ”

 

Yazarlar neler olduğunu ve sistemin kısmen mekanizmasınıda şu şekilde anlatıyorlar ;

 

Te term “palmelloid” encompasses two distinct phenomena: a failure of daughter cells to escape the mother cell wall, resulting in ‘colonies’ of four to sixteen cells, and the production of a gelatinous material that is secreted extracellularly, resulting in adhesion among cells and/or colonies20

Palmelloid tanımı iki fenomenin birleşiminden oluşmaktadır; Anne hücre duvarından kaçamayan yavru hücreler koloni sayısının 4 ten 16 ya çıkmasına sebep olmaktadır ayrıca jelatin benzeri materyalin hücre dışı bir şekilde salgılanması onların hücrelere ve kolonilere yapışmasını sağlamaktadır.

 

Yukarıdaki alıntıda kısmi bir mekanizma anlatımı bulunmaktadır. Stress arttığında bu alglerin bazılarında bir değişim yaşanıyor ve bu canlılar hücre dışı bir şekilde birbirlerini yapıştıracak bir jelatin marifetiyle birbirlerine bağlanıyorlar. Bu değişim algleri bu avcıya karşı korumuş oluyor çünkü canlılar adeta bütünleşiyorlar ancak bu bütünleşmeyi şöyle algılamak gerekli; Söz gelimi oldukça soğuk bir ovada 1000 kişi yaşamaktadır ve bu soğuk ortamda sırtlan tarzı canlılarda insanlar için tehdit oluşturmaktadır. Hem soğuktan korunmak hem de bu sırtlanlardan korunmak maksadıyla bu insanların birbirlerine sarılmaları adeta kenetlenmeleri onların farklı bir canlıya dönüştüğünü göstermemektedir. Aslında bu bilimsel yazıda da yazarların aslen çok mesnetsiz iddialı çıkışları olmalarına rağmen evrimgaci sitesinin yaptığı türden bir iddiaları mevcut değildir. Bu durumda Evrimagaci sitesi bu insanların söylemedikleri şeyleri onlara söyletmek marifetiyle ne yapmış bulunmaktadır ? Hadi biraz beyin cimnastiği..:)

 

Te ability of wild-type C. reinhardtii to form palmelloids suggests that the founding population in our experiment already possessed a toolkit for producing multicellular structures.

 

Yukarıdaki alıntıda yazarlar bu tek hücreli canlıdaki yeteneğin hali hazırda genlerinde olmuş olabileceğini ve böyle olağanüstü durumlarda bu sistemin çalışması için herşeyin hazır olduğu hissinin kendilerinde olduğunu göstermektedirler ve bunu önermektedirler.

 

Böyle bir durum varken neden bu kadar tartışma yaşandı peki ?)) Sebep kurdukları hipotez ile alakalı çünkü bu bilim adamları seküler evrim görüşünü keskin bir gerçek olarak kabul etmekte ve onu ispat etmek için kuramlar oluşturmaktadırlar ancak sanatçının eserinin üzerine teri işlemiştir, Yüce Allah kendisini bu küçük alglerdeki harikulade sistemde de göstermiştir ve açıkçası bu sistem tam bir mühendislik harikasıdır. Zırt pırt aktif olan böylesine bir sistem bu canlıların yok olmasına dahi neden olabilecektir ancak oldukça yüksek stress ortamında bu sistem aktif hale gelmektedir böylelikle bu canlı o avcıya karşı korunabilmektedir. Peki şu ana kadar yazdıklarımız için evrim ağacı sitesi ne diyordu ? Tek hücrelilikten çok hücreliliğe tesadüfi evrimin başarısı!! bakın kaynak elinizin altında kendinizde kontrol edebilirsiniz ki lütfen edin ve gerçeği kendi gözleriniz ile görün. Allah aşkına su cümlelerin neresinden evrim agacının iddiasını destekleyen bir sonuç çıkarabilirsiniz? Bu açıkça sahtekarlıktır ama ben ana yazıdan biraz daha alıntı yapmak istiyorum.

 

  1. It may be, though, that this basis involves the co-option of a previously existing plastic response. If so, the shif from a primarily unicellular (but facultatively multicellular) to an obligately multicellular life cycle may have required only a change from facultative to obligate expression of the genes involved in palmelloid formation

 

 

Yukarıdaki alıntıda yazarlar mealen öncelikle bu özelliğin canlıda daha önceden bulunmuş olabileceğini tekraren tartışıyor ve ardından bunun canlıların daha önce hali hazırda taşıdığı genlerden birinin aktive olmasıyla çıkmış olabileceği düşüncesini belirtiyor.

Aynı şeyi tekrar etmiş oluyorlar ki aslında zaten olan bu, tek hücrelilerin dünyasında buna benzer vakıalar bulunmaktadır ancak bu vakıalar o çok hücrelileri günün sonunda farklı bir çok hücreli yapmamaktadır,  ayrıca yazının geneli okunduğunda bu jelatin benzeri sıvı ile birleşimin o canlıları hareketten yoksun bıraktığını da söylemektedirler. Bu hareketten yoksunluk tek hücreli canlılar için uzunca bir süre dayanılabilir bir durumda olsa eninde sonunda koloni tamamen ölecek yada ardından bu canlılar bir şekilde ayrılacaklardır. Ancak bu noktada en önemli bir şeyi bir daha tartışalım, canlı değişmişmidir ? Hayır

Canlı farklı bir çok hücrelimi olmuştur? Hayır Peki evrim ağacı neden bunu hiç olmadığı şekilde göstermektedir ??

 

Yazının sonunda yazarlar aslında seküler evrim görüşünün bir başka ana problemini de kısmen zikretmektedirler.

 

”Te ‘chicken-and-egg’ problem brought up by some authors – that multicellular predators are required to drive the evolution of multicellularity”

 

Yazarlar özetle ortamda avcıların bulunmadığı bir durumda bu sistemin nasıl aktif olacağını sormakta ve bazı bilimadamlarının bunu paradoks olarak adlandırdığını söylemektedirler. Ben bu noktada şunu ekleyerek paradoksu büyüteyim, ortamda avcılar yok iken yada avcı olup olmayacağını belirleyecek bir bilinç mevcut değilken avcıların aktive ettiği bir sistem bu canlıların genlerinde nasıl bulunmuştur ? Bir bilinç söz konusu değilken bu genlerin tesadüfen oluştuğunu iddia etmek aptallıkla eşdeger iken birde bu tesadüfün mantığı da yoksa nasıl olacak ?

 

Evrim agacı org sitesi tabi ki bu faydasız şeylere dair herhangi bir atıfta bulunmamaktadır!! Aslında adamlar o derece umursamaz ve saygısız ki sitelerini takip eden binlerce gence açıkça yalan söylemekte ve bu yalanları da farklı bilim adamlarının yazılarını hiç olmadığı şekilde manipule ederek yapmaktadırlar. Sahtekarlık ne diyorduk değil mi ??!

 

 

Onlara hem âfâkda (kendi dışlarındaki âlemlerde), hem de kendi nefislerinde (vücutları yada diğer canlıların bedenleri) delillerimizi göstereceğiz;  tâ ki onun (Rahman olan Allahın varlığı ve insanları varlığının tanınması ve ona ibadet edilmesi gerekliliğinin) gerçekten hak olduğu onlara belli olsun! (Bu hususta) Rabbin yetmez mi ki, şübhesiz O, herşeye hakkıyla şâhiddir. Fussiler 53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[1] Bu noktada teorik açıklama ile adam akıllı teorik açıklama farkını anlatmak gerekli. Teorik bir açıklama eger herhangi bir konuda onkabuller mevcut ise ve o onkabuller bir dine inanır gibi inanılan bir durum ise o zaman bulunabilmektedir çünkü evrimcilere göre yeryüzünde su anda hayat var ve bunun tek açıklaması sentetik evrim görüşüdür. Umarım ne kastettiğimiz temiz bir şekilde anlaşılabilinmiştir.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Simdi Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlıyorsunuz (7) Kalp Mucizesi

Henüz ana rahmindeyken beni yarattın, ic varligimi sen yarattın. Gulumsemem, gözlerimi kırpmam, seni tanıyabilmek icin …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir