Kahve Severler, Cesaretinizi Toplayın Yeni Araştırmalar Sizin İçin Pozitif

Kahvenin pek çok güzel yanı mevcut biliyorsunuz değil mi ? Duseldorf Almanya’dan bir grup bilimadamının son araştırması burada; İlgili araştırma

Kahve tüketimi pek çok hastalığın riskinin azaltılması ise doğrudan ilişkili, bunlar arasında, kalp rahatsızlıkları, TipII diyabet ve kalp krizini sayabiliriz.

Evrenin yüce yaratıcısı Allah’ın yarattığı acımsı tad, yüzyıllardır çeşitli fonksiyonları insanlar tarafından kullanılan kafeindir. Yapılan araştırmalara göre Amerikan halkının %85’i kafeini çeşitli formlarda her gün alıyor. Bilinenin aksine kafein sadece kahve çekirdeğinde ( aslında tohum) değil ayrıca, yapraklar, tohumlar, bazı fındık benzeri yemiş veren bitkilerde de bulunabiliyor. Kafein bu bitkileri kendilerine zararlı böceklere ve yakınlardaki tohumların kendisini döllemesinden bile koruyabiliyor.

Yakınlarda kafeinin hücre içi yapılarımızla alakalı bir başka faydası keşfedildi. Keşif mitokondrilerde gerçekleşti. (Hücrenin enerji fabrikası diyebiliriz) Ayrıca şu bilgiye de vermek gerekli, temel olarak hücre ne kadar aktif ise o derece mitokondri içermektedir.(Karaciğer hücreleri gibi) İlginç bir şekilde Lattenizdeki (Cafe latte) kafein büyüleyici bir şekilde düzenleyici bir proteinin yolcuğunu kolaylaştırıyor, buda size kritik kalp rahatsızlıklarına karşı bir kalkan sağlıyor ve kalp hücrelerini sakatlanmaktan koruyor. Hücre döngüsü üç vakıanın sıralanışıdır veya yeni doğacak bir hücre ile sonuçlanan bir süreçtir ve P 27 olarak adlandırılan bir protein bu süreci engelleyici olarak işlev görmektedir.

Ancak aynı P27 proteini ayrıca kalp hücrelerinde bulunan mitokondriler için üç farklı fayda sağlıyor ve kalp krizi yada benzer sorunlar sonrası kalp kası hücrelerinizin toparlanmasına katkı sağlıyor. Bu koruyucu etki günlük dört kupa civarı kahve içilmesi ile alınacak kafeinle gerçekleşebiliyor, alınan kafein P27 proteinini mitokondriye gitmek konusunda adeta cesaretlendiriyor bu faydalı süreçler ile sonuçlanan işlemlerin başlatılmasını sağlıyor. Araştırmacılar şu şekilde bir sonuca varıyorlar;
Bizim sonuçlarımız kafeinin yeni bir fonksiyonunu gösteriyor diyor bilim adamı( Heinrich-heine üniversitesinden bir bilim adamı- Almanya) Çalışmalarımız Mitokondriyal P27 proteinin kalp hücrelerinin onarılmasına ve korunmasına yardımcı olduğu sonucunu destekliyor. Bu sonuçlar kalp hücrelerinin korunmasına yönelik çabalara önderlik etmeli, özellikle yaşlı nüfusta ek bir kafein diyeti uygulanabilir. Ayrıca, mitokondriyal P27 proteini güçlendirilerek terapi amaçlı olarak kullanılabilir ve tabi ki sadece kalp hastalıklarında değil ama ayrıca tüm hastalıklara ve herkes için yaşam kalitesinin yükseltilebilmesi maksadıyla.

Kahve size kalp sağlığınız için bir şans sunuyor olabilir ancak unutulmamalı ki kahve diğer tüm nimetler gibi evrenin yüce yaratıcısından biz insanlara bir nimettir.

Al-i İmran Suresi, 37. ayet: Bunun üzerine Rabbi onu güzel bir kabulle kabul etti ve onu güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Zekeriya’yı ondan sorumlu kıldı. Zekeriya her ne zaman mihraba girdiyse, yanında bir yiyecek buldu: “Meryem, bu sana nereden geldi?” deyince, “Bu, Allah Katındandır. Şüphesiz Allah, dilediğine hesapsız rızık verendir” dedi.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

İlgini Çekebilir

Yeryüzü Insan Medeniyeti Olusturacak Sekilde Yaratildi

Bu yazıyı okuyanların pek cogunun 50-60 yasinin üstünde olacagini düşünmüyorum. Ortalama yas grubunun ose 20 …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir