BİLEREK VEYA BİLMEYEREK ATEİSTSEL ÇARPITMALAR 2

Baştan sona yanılgılarla dolu yazıyı incelemeye devam edelim.

Ayrıca Kambriyen dönemi 530-520 milyon yıl önceki 10 milyon yıllık bir bölüm değildir. Görece oldukça uzun bir dönemi kapsar, 490-543 milyon yıl öncesi aralığıdır

Şimdi H.Y nin 20 soruda evrim… diye devam eden kitabında böyle bir bölüm varmı bilmiyorum yani Harun Yahya nın kambriyenin jeolojik dönemini 10 milyon yıl diye addeddiğini hiç zannetmiyorum bunun için oldukça haklı gerekçelerim var.mesela H.Y, UBA nın yanılgıları isimli sitesinde neler söylemiş bir bakalım: Kambriyen devri, yaşı 570-505 milyon yıl olarak hesaplanan 65 milyon yıllık bir jeolojik dönemdir http://www.ulusalbilimlerakademisininyanilgilari.com/yaratiliscilik_evrimin_kanitlari_bol_yanilgi.php

Kambriyenle alakalı yazdığı kitaba bir bakalım: . Dünya tarihinin en eski devri olan Kambriyen dönemi (542-488 milyon yıl önce) http://api.fmanager.net/api_v1/productDetail.php?dev-t=7EZU2FZ0164&objectId=3808

Harun yahyanın niçin 10 milyon yıl dediğini anlamak için birde şu sitesinde http://www.evrimmasali.com/3.html neler söylendiğine bakalım : Canlılığın bilinen tüm hayvan filumları ile ortaya çıktığı Kambriyen devri, 570-505 milyon yıl önce yaşanmış 65 milyon yıllık bir jeolojik dönemdir. Ancak bilinen tüm filumların tamamına yakınının hep birlikte ortaya çıktıkları zaman dilimi, Kambriyen devrin daha küçük bir bölümüdür ve bunun en fazla 10 milyon yıl olduğu hesaplanmaktadır. Bu, jeolojik anlamda çok kısa bir zaman dilimidir.

Peki H.Y nin bu 10 milyon yıllık süreç sözü doğrumu,üstte yukarıda linklediğim science ın çevirisi bunu onaylıyor bakalım ne demişler: bu durumda kambriyen döneminin başındaki yaklaşık 10 milyon yıl içinde gerçekleşen olağanüstü bir evrim sürecinin bugün gördüğümüz belli başlı canlı sınıfları,hatta sınıflaşmayı başaramamış canlıları ortaya çıkardığı yaygın kabul görmüş bir açıklamaydı. İsteyen kontrol etsin diye linkinide verelim http://www.biltek.tubitak.gov.tr/haberler/paleontoloji/2001-09-10.pdf,

Yukarıdada gösterdiğim gibi Harun yahyanın kambriyenin jeolojik devrini 10 milyon yıl göstermesi gibi bir durum yok ortada 10 milyon yıl lafzının özelliği adı geçen filumların en fazla 10 milyon yılı kapsayan bir süreçte çıktığını açıklamak içindir site yazarının bundan haberi yokmudur sizce! bence var ama bu şekilde çarpıtarak vermek hoşuna gidiyor herhalde.

Harun Yahya nedense Phillip E. Johnson’ın ne profesörü olduğunu söylememiş. Aslında konuyla ilgili olanlar bunun sebebini hemen anlıyor ama bilmeyenler için söylemek lazım.

Phillip Johnson ın hukuk profesörü olması onun bu konuları araştıramayacağı,bilim adamlarının bulgularını,akalelerini,ktaplarını okuyup konuya hakim olamayacağınımı gösterir sizce ? tabiî ki bunu göstermez phillip Johnson ın evrimle alkalı yazdığı kitaplar dahi mevcuttur zaten evrimi ve materyalizmi çözümlediği için inançsız bir insanken gayet inançlı bir insan olmuştur.

Bu arada Kambriyen döneminde artan filum sayısını sebeplerini açıklamak için bazı tezler öne sürülmüştür. Bunlarla ilgili olarak da birşeyler söylemek istiyorum. Kambriyen döneminde iskeletli ve sert kabuklu canlıların fosillerinin ortaya çıktığı görülüyor. Yukarda adresini verdiğim Glenn R. Morton’un makalesininde bunun sebepleriyle ilgili teorilere de yer veriliyor. İskelet yapısının ilk oluşumu ve kabukların oluşumunun sebepleri açıklanmaya çalışılıyor. “Detoksifikasyon teorisi”, “Biyomekanik hareket teorisi”, “Yırtıcılık teorisi”, “Biyocoğrafya teorisi” gibi bazı teoriler bunun sebeplerini ortaya koymaya çalışıyor. Yani ortada açıklanamayan birşey yok. Ama bunların hangisi doğrudur veya her hangi biri kesin doğrumudur bilemeyiz. Ama olası senaryolar var ve hepsi mantık dahilindedir ve eldeki bilimsel kanıtlara ve verilere dayanmaktadır.

İsteyen dediği gibi gider ve mortonun sırf söylemiş olmak için söylediği teorilerede bir göz atar,kambriyen patlaması gibi olağan üstü bir olayı sadece 3-5 cümle ile açıklamaya çalışan cahilimsi ilkel teorileri görür(bu arada kambriyen patlamasıyla alakalı baskın görüş radyasyondur. http://www.americanscientist.org/template/BookReviewTypeDetail/assetid/42353)
bu arada şunu söylemek istiyorum bir bilimsel konu ile alakalı teori üretmek güzel bir olgudur fakat burada dikkat edilmesi gereken 2 nokta şudur
1-Herhangi bir evrimsel konu üzerinde teori üretmek onun açıklandığı anlamına gelmez çünkü genelde açıklamalar DNA dizlim araştırmalarının makroevrimsel ilkelere göre yorumlanmasından başka bir şey değil iki canlıyı örnek olarak alıyorlar DNA dizilimlerini karşılaştırıyorlar ve bu dizilimler üzerindeki farklılıkların tamamen rastlantısal mutasyonların etkisiyle oluştuğunu VARSAYIYORLAR.
2-Evrimciler evrimi tartışılmaz bir gerçek olarak kabul etmiştir yani onlara göre tüm canlılık ne olursa olsun rastlantısal mutasyon ve doğal seleksiyonla (ve 1-2 detay mekanizma ile) oluşmuştur onlar için bu tartışılmaz bir gerçektir teorilerini ne olursa olsun bu yüzden savunurlar yani bilimsel yönden çürük olan darwinizim kendisine alternatif olarak getirilen tüm modelleri basitçe bilimsel değil diyerek yaftalamaktadır zaten bu yüzden hala ayaktadır bu konuyl ilgilenenlere Harun Yahyanın darwinizim dini kitabını şiddetle tavsiye diyorum.
http://api.fmanager.net/api_v1/productDetail.php?dev-t=7EZU2FZ0164&objectId=594

Yani sonuç olarak Harun Yahya’nın ortaya koyduğu iddiaların çoğunluğunun bilimsel olarak hiçbir şey ifade etmeyen gerçek dışı iddialar olduklarını görüyoruz.

Gerçekten dediği türden şeylermi gördük yoksa benim yukarıda gösterdiğim gibi Harun Yahya yı doğrulayan kaynaklar mı gördük?

İddialarının hiçbiri bilimsel verilere dayanmıyor

Tam anlamıyla komedi eleştirmeyi bile gereksiz görüyorum

Site yazarının şöyle bir göz attığım hemen hemen bütün yazılarında bu şekilde olgusal yanlışlıklar,çarpıtmalar ve Harun Yahya ya son derece çirkin iftiralar yer alıyor,hepsini zamanla göstereceğim siz siz olun bir şeyi kontrol etmeden sakın kabul etmeyin.

Eklenti:Harun Yahyanın 20 soruda evrim… kitabının kambriyenle alakalı bölümünde gerçektende kambriyenin jeolojik devri 10 milyon yıldır deniyor kitabın yazımında hata yapılmış Harun yahya yı eleştirmek için site bile yapmış birinin diğer sitelerindeki ve kitaplarındaki doğruları bilmediğini düşünmekde biraz saflık olur sanırım… yani çarpıtma orjinal ve orjinal çarpıtma hala.

Paylaş:

Yazar: MuratS

Gezgin, Allah aşığı, varlık bilim genel ilgi alanı- Bilim Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir